Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 10 czerwca 2026 napisz DONOS@

Nowy sprzęt i poradnia żywienia klinicznego w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży

Dr Mariusz Rosołowski, w tle Dariusz Domasiewicz i Jacek Piorunek
Dr Mariusz Rosołowski, w tle Dariusz Domasiewicz i Jacek Piorunek

Szpital Wojewódzki w Łomży, dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy, rozwija pion chorób wewnętrznych. Placówka inwestuje w gastroenterologię, leczenie żywieniowe oraz nowoczesną diagnostykę endoskopową. O zmianach poinformowano podczas konferencji zorganizowanej w szpitalu.

W obszar gastroenterologii zainwestowano 4,6 mln zł ze środków KPO, a wraz z wkładem własnym wartość przedsięwzięcia przekroczyła 5 mln zł, o czym na początku konferencji przypomniał członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek. W ramach rozwoju pionu chorób wewnętrznych powstał duży oddział gastroenterologii, chorób wewnętrznych i żywienia klinicznego. Szpital został wyposażony w nowoczesny sprzęt do badań układu pokarmowego, w szczególności do badań endoskopowych. Jak podkreślano, celem podejmowanych działań jest to, aby Szpital Wojewódzki w Łomży stawał się coraz nowocześniejszą jednostką, dysponującą wysokiej klasy aparaturą i przyciągającą najlepszych specjalistów.

— Z nowoczesnym sprzętem pojawiają się najlepsi specjaliści — mówił Piorunek, wskazując m.in. na lekarzy współpracujących z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku. Dziękował także dyrektorowi szpitala Dariuszowi Domasiewiczowi za aktywność oraz organizowanie konferencji, które mają informować mieszkańców o rozwoju placówki.

O znaczeniu inwestycji mówił również dr Mariusz Rosołowski, ordynator pionu chorób wewnętrznych, który od roku kieruje całym pionem.

— To duża sprawa — podkreślał, odnosząc się do rozwoju gastroenterologii w łomżyńskim szpitalu. — Nasi pacjenci mają dostęp do najnowocześniejszych metod diagnostycznych i leczenia wszystkich chorób przewodu pokarmowego, zarówno tych częstszych, jak i rzadszych.

Dr Rosołowski zwrócił uwagę także na rozwój sekcji żywienia klinicznego. W strukturach pionu powstała poradnia żywienia klinicznego, której zadaniem będzie wsparcie m.in. pacjentów onkologicznych oraz osób mających trudności z przyjmowaniem pokarmów w sposób naturalny.

— Dzięki rozwojowi tej sekcji pacjenci będą mieli dostęp do najnowocześniejszego leczenia żywieniowego — zaznaczył dr Rosołowski. — Mamy jeden z najnowocześniejszych sprzętów, jeśli chodzi o pracownie endoskopowe przewodu pokarmowego na terenie naszego województwa. Mamy nadzieję, że jego wykorzystanie będzie stuprocentowe i pozwoli uzyskać jak najlepszy efekt terapeutyczny dla naszych pacjentów.

Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Dariusz Domasiewicz podkreślał, że środki z Krajowego Planu Odbudowy zostały bardzo dobrze wykorzystane. „Każda złotówka z Krajowego Planu Odbudowy, która trafiła do Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, została bardzo dobrze spożytkowana”. Mówił o inwestycjach w sprzęt, infrastrukturę i kapitał ludzki.

— Rok 2026 to także pokazywanie naszych specjalistów. Obok sprzętu pozyskaliśmy także wybitnych fachowców i pan doktor Rosołowski jest tego przykładem — podkreślał Dariusz Domasiewicz. 

Dyrektor mówił również, że konferencje organizowane w szpitalu mają pokazywać mieszkańcom, z jakiej pomocy mogą korzystać na miejscu.

— Chcemy, aby nasi mieszkańcy wiedzieli, na jaką pomoc mogą liczyć w naszym szpitalu. 22 oddziały, masa nowoczesnego sprzętu i wspaniali lekarze, to wszystko jest do Państwa dyspozycji w sytuacjach, kiedy potrzebna jest pomoc — podkreślał.

_MG_2938.JPG
Anna Święcka, w  tle Jacek Piorunek i Jolanta Gryc

Nową poradnię żywienia klinicznego przedstawiła dietetyk kliniczna Anna Święcka. Jak wyjaśniała, jej celem będzie leczenie pacjentów drogą dojelitową, m.in. za pomocą zgłębnika lub PEG, a w razie potrzeby również drogą dożylną, czyli pozajelitową. Szczególne znaczenie będzie miało zastosowanie gotowych worków RTU, dobieranych w zależności od stanu pacjenta.

Poradnia ma obejmować opieką przede wszystkim pacjentów z chorobami układu pokarmowego, pacjentów onkologicznych, osoby z niedożywieniem oraz pacjentów z zaburzeniami trawienia i wchłaniania. Nad terapią będzie czuwał interdyscyplinarny zespół: lekarze, pielęgniarki i dietetyk kliniczny.

— Pacjent zyskuje dalszy tok postępowania po wypisie. Terapia leczenia żywieniowego będzie kontynuowana w warunkach domowych — mówiła Anna Święcka.

Rozwój gastroenterologii, nowoczesna pracownia endoskopowa i uruchomienie poradni żywienia klinicznego mają rozszerzyć zakres świadczeń dostępnych w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży i umożliwić pacjentom korzystanie z bardziej kompleksowej diagnostyki oraz leczenia chorób przewodu pokarmowego bez konieczności szukania pomocy poza regionem.

Foto: Dr Mariusz Rosołowski, w tle Dariusz Domasiewicz i Jacek Piorunek
Foto: Anna Święcka, w  tle Jacek Piorunek i Jolanta Gryc

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę