Pracujący beneficjenci świadczeń przedemerytalnych muszą rozliczyć się z ZUS do końca maja
Osoby, które pobierają świadczenie przedemerytalne i jednocześnie pracują, muszą do 31 maja przekazać do ZUS informację o osiągniętych przychodach. Rozliczenie dotyczy okresu od 1 marca 2025 r. do 28 lutego 2026 r. Na tej podstawie Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdzi, czy świadczenie było wypłacane w prawidłowej wysokości.
Jak przypomina ZUS, dodatkowe zarobki mogą wpływać na wysokość świadczenia przedemerytalnego. Jeśli przychód świadczeniobiorcy nie przekroczył 24 546 zł brutto w całym okresie rozliczeniowym, świadczenie przysługuje w pełnej wysokości. W przypadku zarobków wyższych, ale nieprzekraczających 68 726,40 zł brutto, ZUS może odpowiednio zmniejszyć wypłatę. Gwarantowana kwota świadczenia w takiej sytuacji wynosi 946,70 zł. Natomiast przekroczenie progu 68 726,40 zł brutto oznacza zawieszenie wypłaty świadczenia.
Zaświadczenie o zarobkach powinien wystawić pracodawca. Najlepiej, aby dokument zawierał przychody w podziale na poszczególne miesiące, ponieważ pozwoli to ZUS wybrać najkorzystniejszy sposób rozliczenia — miesięczny lub roczny. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą składają oświadczenie samodzielnie. W ich przypadku za przychód uznaje się zadeklarowaną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Obowiązek rozliczenia dotyczy także osób zatrudnionych za granicą oraz członków rad nadzorczych. Jak podkreśla Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego, przekazanie informacji o przychodach jest konieczne, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłaty świadczeń były prawidłowe.