Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 09 czerwca 2026 napisz DONOS@

Sukcesy reprezentantów Łomży na festiwalu Big Bit

Sześć nagród i wyróżnień zdobyli solistki i soliści z Łomży podczas XVII Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Big Bit, gdzie Anna Przybylska zwyciężyła w kategorii uczniów szkół podstawowych klas V-VIII. W najstarszej kategorii wiekowej triumfowała Maja Wronowska, a Studio Piosenki PopArt otrzymało nagrodę specjalną. W zorganizowanym przez MDK-DŚT festiwalu uczestniczyło łącznie 43. podmiotów wykonawczych, a jego finałem był wieczorny recital przewodniczącego jury Krzysztofa Antkowiaka.

Regionalny festiwal Big Bit Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych, zainicjowany, koordynowany i prowadzony przez Bernarda Karwowskiego, od początku istnienia każdorazowo ma wiodący temat, związany z określonym nurtem muzycznym, dekadą naznaczoną dominacją określonej stylistyki, bądź najpopularniejszymi przebojami.

W tym roku festiwalowym repertuarem były polskie i zagraniczne hity lat 90., znane z kultowej listy przebojów Programu 3 Polskiego Radia. W piątkowe przedpołudnie przed jury w składzie: wokalista Krzysztof Antkowiak, który pierwszy przebój „Zakazany owoc” wylansował jako 15-latek, aktor Teatru Lalki i Aktora i  instruktor teatralny Miłosz Cieślik oraz niżej podpisany, stanęło 42. solistów oraz wokalne trio z województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz  mazowieckiego. Młodzi wykonawcy postawili na zróżnicowany, a nierzadko bardzo nieoczywisty repertuar, chociaż były też zespoły jak Varius Manx, którego przeboje wybrała spora grupa uczestników. Nie zabrakło też ciekawych aranżacji, gdzie w oryginale dynamiczne, rockowe kompozycje stawały się balladami z subtelnym, fortepianowym akompaniamentem oraz z odniesieniami do jazzu czy bluesa. 

Konkurs stał na wysokim poziomie, co było dostrzegalne we wszystkich kategoriach.

Wśród uczniów klas I-IV zwyciężyła Emilia Zajkowska (Białystok, druga w roku ubiegłym), wykonująca wielki przebój 4 Non Blondes „What’s Up”, wyprzedzając Maję Krasińską (Grabowo, w poprzedniej edycji miejsce III) oraz Rozalię Bielacką (Łuby Kurki). Równorzędne wyróżnienia otrzymali Adam Białosuknia (Szczuczyn), Wiktoria Gwoździej (Koszarówka) i Zuzanna Karpińska (Konarzyce), ale jury nagrodziło również pozostałych uczestników tej kategorii, którzy otrzymali wejściówki na wieczorny koncert Krzysztofa Antkowiaka – podobnie było w pozostałych grupach wiekowych.

W kategorii uczniów klas V-VIII wystąpiło aż 21 osób. Jednogłośnie wygrała Anna Przybylska z Łomży (również zwyciężczyni poprzedniej edycji, II w roku 2024), perfekcyjnie wykonując ze wsparciem chórku Sandra Chocianowicz i Łucja Orchowska piosenkę „Precious” Annie Lennox. II miejsce zajęła Julia Antkiewicz (Pniewo), a III ex aequo Fryderyk Dominik Kałdon (Płońsk, wyróżniony w roku ubiegłym) i Katarzyna Okieńczuk (Boguty Pianki). Było też sześć równorzędnych wyróżnień, które otrzymali: Sandra Kobylińska (Białystok), Magdalena Lewandowska (Ignatki Osiedle), Dawid Cwalina,  (Łomża). Aleksandra Sokólska (Dąbrówki), Oliwia Winiarek (Łomża) i Aleksandra Witek (Białystok). W kategorii uczniów szkół średnich nagrodę specjalną otrzymało Studio Piosenki PopArt  z MDK-DŚT w składzie: Miłosz Kurowski, Dawid Cwalina i Antoni Bagiński, które zachwyciło i jury, i publiczność pełnym temperamentu wykonaniem „Under Pressure”, efektu współpracy zespołu Queen z Davidem Bowie.

Podobnie było zresztą rok wcześniej, gdzie PopArt zajął trzecie miejsce w kategorii dodatkowej, obejmującej utwory Queen, wykonując „Bicycle Race”. Wśród solistów triumfowała, dzięki subtelnej wersji „Wicked Game” Chrisa Isaaca, Maja Wronowska (Łomża, wyróżniona w roku ubiegłym, III dwa lata temu), która dzień wcześniej była, ale jako saksofonistka, solistką koncertu „Estrada młodych” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. II nagrodę odebrała Laura Włoskowska (Białystok), a III zdobyły ex aequo  Zuzanna Skopek (Jednaczewo) i Sandra Chocianowicz (Łomża), która tym samym powtórzyła swe ubiegłoroczne osiągnięcie. Równorzędne wyróżnienia otrzymali: Dawid Baranowski (Drozdowo), Iga Domagała (Zambrów) i Szymon Sobczyński (Łomża). Łączna pula nagród w bonach zakupowych i konsumpcyjnych przekroczyła 4000 złotych. Były też nagrody dodatkowe oraz rzeczowe, np. profesjonalny mikrofon, a do tego różnego rodzaju upominki i gadżety, tak więc nikt z uczestników konkursu nie opuścił siedziby MDK-DŚT z pustymi rękami. Wielu z nich pojawiło się również na wieczornym recitalu szefa jury Krzysztofa Antkowiaka. 

Obecny na muzycznej scenie od końca lat 80. wokalista i pianista zaprezentował solowy recital. Wykonał nie tylko swoje przeboje, z obowiązkowym „Zakazanym owocem” na czele, ale też materiał ze swej ostatniej płyty „Zostanie mi muzyka…” do tekstów ks. Piotra Pawlukiewicza i Jana Kasprowicza,  nową piosenkę „Cisza”, trzy kompozycje projektu Simplefield, tworzonego z Marcinem Domuratem oraz kilka nieoczywistych przeróbek, w tym utworów Toma Waitsa, Toma Petty’ego i Bułata Okudżawy.  

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Jerzy Chaberek/MDK-DŚT

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę