Przetarg na halę sportową SP 4 bez pieniędzy
Jeśli plan się powiedzie, za 3 lata „Czwórka” dostanie halę sportową: pełnowymiarowe boisko 20 metrów na 40 metrów, trybuny na ponad 200 osób, a w podziemiach schron kategorii S-1, który w czasie pokoju będzie pełnił funkcję sali do sportów walki. Natomiast w sytuacjach kryzysowych S-1 w SP 4 ma być schronieniem dla mieszkańców. Urząd Miejski poszuka na budowę hali funduszy.
Zapytaliśmy w Ratuszu, ile może kosztować budowa hali sportowej dla SP 4 i skąd będą pieniądze na tę inwestycję. W odpowiedzi poinformowano Redakcję, że w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Łomża na budowę sali sportowej przy SP 4 zarezerwowano 24 miliony złotych. Realizacja inwestycji rozłożona jest na lata 2026 – 2029. Do połowy maja planowane jest złożenie wniosku do Wojewody Podlaskiego o dofinansowanie ok. 2, 8 mln zł z Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na budowę schronu w ramach tego zadania. Z kolei jesienią Miasto zamierza ubiegać się o około 10 mln zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu budowy pełnowymiarowych sal gimnastycznych i hal sportowych. Czyli na razie z prognozowanych 24 milionów na salę jest 0 ?
„Wsparcie w sytuacjach nadzwyczajnych”
Chętni wykonawcy powinni się spieszyć: termin składania ofert upływa 28. maja 2026 r. Zastępca prezydenta Łomży Piotr Serdyński poinformował, że wybrany wykonawca będzie mieć 2 miesiące na przygotowanie dokumentacji zastępczej (gdyż projekt hali wcześniej nie przewidywał schronu S-1), i uzyskanie niezbędnych pozwoleń od momentu podpisania umowy. Zgodnie z założeniami, roboty związane ze schronem mają zostać zakończone do 31. grudnia 2026 roku, a cała inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu 35 miesięcy od podpisania umowy – czyli, jeśli nie będzie jakichś problemów technicznych, budowlanych, finansowych etc. – na wakacje lub rok szkolny za 3 lata. - Chcemy, aby obiekt służył dzieciom i młodzieży na co dzień, a jednocześnie dawał realne wsparcie mieszkańcom w sytuacjach nadzwyczajnych – zadeklarował zastępca prezydenta Piotr Serdyński.
Hala SP 4 z drogą i parkingiem na 43 samochody
Ratusz przekazał komunikat, że SP nr 4 była ostatnią w mieście, nie posiadającą pełnowymiarowej hali sportowej. W centralnej części zaplanowanej hali ma znaleźć się pełnowymiarowe boisko 20 m na 40 m, podzielne na 3 sektory do różnych zajęć, np. piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki, futsalu. Trybuny na ponad 200 osób pozwolą na organizację zawodów, turniejów i wydarzeń z udziałem rodziców oraz mieszkańców. Ma powstać droga dojazdowa, parking na 43 samochody, oświetlenie terenu, odwodnienie oraz infrastruktura techniczna. Przewidziano rozbiórkę istniejącego budynku gospodarczego i uporządkowanie przestrzeni wokół Szkoły. Jeśli nowa hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 4 w Łomży będzie oddana do użytku latem 2029 r., to dla miasta Łomża inwestycja ma oznaczać domknięcie procesu modernizacji infrastruktury sportowej w szkołach podstawowych.
Nowoczesne budownictwo sportowe coraz droższe
Przypomnijmy, że rok temu nowej hali sportowej doczekała się SP nr 5 za ponad 21 milionów zł. 5 lat temu otwarto nową salę gimnastyczną SP 2 za około 7 milionów 750 tys. zł (w tym budowa sali gimnastycznej wyniosła ponad 7, 1 mln zł, a boisko wielofunkcyjne 632 tys. zł). Przed 11 laty II LO doczekało się hali sportowej za ponad 9 milionów zł. „Siódemka” także długo czekała na halę, aż w końcu w 2018 r. otrzymała nowoczesny obiekt za ponad 7 milionów zł. Termomodernizacja bardzo dużej hali przy SP nr 9 przebiegała z niemałymi kłopotami i też opóźnieniami, ale wreszcie dobiega końca. Czas płynie. Życie toczy się dalej. Ceny gmachów sportu szybują, a dzieci coraz mniej. Czy ktoś jeszcze pamięta, że 15 lat temu zakończyła się budowa nowego stadionu ŁKS za 27 milionów? Przed 15 laty można było za około 35 i pól miliona zł zbudować nowy basen przy SP nr 1 jako Park Wodny. Z kolei 16 lat temu Miasto Łomża zmodernizowało za 10 milionów zł basen przy SP nr 10.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
-
Lepsza przyszłość uczniów, dzięki nowej hali gimnastycznej -
Hala po terminie, kary rosną. Miasto czeka na dodatnie temperatury -
Nowy basen do przeróbki...? -
Basen poświęcony i oficjalnie otwarty -
Konieczny remont bieżni stadionu -
Zwycięstwo nad Holandią na otwarcie stadionu w Łomży -
Ratusz nie widzi zagrożenia -
Hala II LO otwarta dla sportowców i zakochanych -
Dyrektor Józef Przybylski ma halę za 9 000 000 zł -
A kiedyż to „Siódemka” doczeka się hali sportowej...
-
"Piątka" oficjalnie z nową halą sportową -
Rekordu Polski w pływaniu w Łomży nikt nie pobije