Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 21 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Nowogród 2005

11 września 2005 - epizod walk o polski schron przy moście na Narwi w Nowogrodzie we wrześniu 1939 roku

Na pomysł przeprowadzenia rekonstrukcji historycznej walk o Nowogród wpadliśmy jeszcze w 2004 roku późnym latem, jak jeszcze było nas 3, ale z przyczyn obiektywnych nie udało się nam tego sfinalizować. Dopiero dokładnie rok później przy pomocy Urzędu Gminy w Nowogrodzie, pana Burmistrza, strażaków z OSP w Nowogrodzie, żołnierzy z 1 batalionu Remontowego w Łomży, chłopaków ze „Strzelca” i harcerzy Horągwi Łomżyńskiej i wielu, wielu osób, które udzieliły nam pomocą a których nie sposób tu wymienić udało się doprowadzić rekonstrukcję do finału. Pracą własnych rąk zmieniliśmy pokrycie bitumiczne stropu dachu schronu, wymieniliśmy ziemną obsypkę stropu, zabezpieczyliśmy pancerną kopułę farbą antykorozyjną. Posprzątaliśmy jego wnętrze i pomalowaliśmy część pomieszczeń (nie wszystkie, gdyż zabrakło nam pieniędzy, które pochodziły z własnych kieszeni). Nie udało nam się założyć pancerzy, lawet fortecznych, wyposażenia bojowego schronu. (wszystko to trzeba zrekonstruować, wykonać). Zabrakło funduszy na zabezpieczenie otworów strzelnic ckm,. rkm, obrony wejścia oraz zrzutni granatów przed możliwością wrzucania do jego wnętrza butelek, puszek po piwie i innych śmieci. Wiosenna wizyta 2006 roku uświadomiła, że ludzie nadal to robią zapominając, że bądź, co bądź jest to miejsce gdzie walczyli i ginęli polscy żołnierze i czy się to komuś podoba czy nie jest to miejsce pamięci narodowej.
Przygotowania do „bitwy” trwały niecałe 3 tygodnie i mając na uwadze krótki czas, „wąskie” środki i naszą „zieloność” w tym temacie, gdyż była to nasza pierwsza rekonstrukcja należy uznać, ze wyszło nam całkiem fajnie.
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę