Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Średniowieczny gród w Łomży

"Słowianie - powiada Ibrahim Ibn Jakub - udają się na łąki obfitujące w wodę i zarośla, po czym kreślą tam linię kolistą lub czworoboczną, w miarę tego, jaki chcą mieć kształt grodu i obszar jego powierzchni, kopią dookoła rów i piętrzą wykopaną ziemię, umocniwszy ją deskami i drzewem na podobieństwo szańców, aż taki mur osiągnie wymiar, jakiego pragną. I odmierzają w nim bramę, z której strony pragną ją mieć, a chodzi się do niej po pomoście z drzewa…"

Indar
Indar
Taką to relację z podróży po krajach słowiańskich opublikował Ibrahim Ibn Jakub, wielki podróżnik z X wieku. Opis dotyczy budowy grodu… Młodzi pasjonaci średniowiecza, niemalże jak ci pradawni Słowianie, postanowili wznieść od podstaw gród w malowniczym zakolu Narwi (w okolicach nowego mostu) w Łomży.

Wiele się mówi o tym iż w naszym mieście nic się nie dzieje, my zamiast marudzić postanowiliśmy zmienić ten stan rzeczy zgodnie z powiedzeniem "...nie zastanawiaj się, co Łomża może zrobić dla Ciebie, tylko co Ty dla Łomży..". Obecnie jesteśmy w trakcie powoływania Stowarzyszenia Na Rzecz Grodu Łomżyńskiego, organizacji mającej na celu pomoc w realizacji naszego przedsięwzięcia. Taki projekt to doskonały pomysł na promocję miasta i dobry sposób na popularyzowanie jego historii. Gród będzie miejscem gdzie organizowane będą festyny archeologiczno - historyczne, turnieje rycerskie czy koncerty muzyki dawnej. To swoista "żywa" lekcja historii - w zrekonstruowanych chatach będzie można zobaczyć jak wyglądało życie mieszkańców średniowiecznej osady - wyrabianie broni, pieczenie podpłomyków, strzelanie z łuku, szycie ubrań i butów czy wyrób broni. Sama konstrukcja grodu będzie bazowała na przekazach historycznych oraz na wynikach badań archeologicznych grodzisk z terenów północno - wschodniego Mazowsza. Nasz projekt zakłada budowę grodu typu pierścieniowatego z podgrodziem. Gród główny umieszczony będzie na planie elipsy lub koła o średnicy ok. 50 m. Od zewnątrz otoczony będzie fosą oraz wałem ziemnym w konstrukcji przekładkowej zwieńczonym ostrokołem. Do grodu prowadzić będzie drewniana brama. Podgrodzie otoczone zaś będzie wałem w konstrukcji podobnej do wału grodu głównego. Na terenie podgrodzia powstanie plac targowy oraz chałupy - pracownie rzemieślnicze.

Taki gród nie jest niczym niezwykłym, w kraju powstało już wiele tego typu budowli. We Wrocławiu, Sopocie, Foluszku, a nawet pobliskim nam Surażu. Pełnią one role swoistych muzeów, w których ludzie mają możliwość zetknąć się na żywo z historią.

Gród, jak to gród, powinien posiadać załogę obronną. Stanowić ją będą członkowie łomżyńskiego bractwa rycerskiego – „Kompania Świętego Krzysztofa – Drużyna Księcia Konrada Mazowieckiego”, grupy odtwarzającej rycerstwo mazowieckie XIII wieku.

Jeśli chcesz przenieść się w czasy średniowiecza, jeśli chcesz wspomóc nas w realizacji planów budowy grodu, stanowić część załogi obronnej – napisz do nas! Poszukujemy osób chcących włączyć się w realizację naszego projektu, osób które włożą w to swojego ducha, część swojego czasu. Zapraszamy też w szeregi „Kompanii Św. Krzysztofa”, grupy której członkowie od kilku lat zapraszani są na turnieje rycerskie w kraju, jak i za granicą.

Zapraszamy na stronę poświęconą budowie grodu oraz „Kompanii…” – www.grod.org

więcej o pomyśle powie Krzysztof Indar Babiński

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę