Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 08 maja 2026 napisz DONOS@

Ostrzeżenie o zanieczyszczeniu powietrza

GIOŚ ostrzega przed zanieczyszczeniem powietrza w Łomży. Od kilku dni poziom zanieczyszczenia pyłami PM10 i PM2,5 przekracza dopuszczalne normy.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał dla Łomży ostrzeżenie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Poziom informowania, to jeden z progów reakcji na złą jakość powietrza - 100 μg/m3 (średniodobowa norma wynosi 50 μg/m3). 

Prognoza na dziś (czyli 24.03.2026r.) wynika ze stężeń średniodobowych pyłu zawieszonego PM10 przygotowana na podstawie wyników pomiarów ze stacji pomiarowej w Łomży z dni: 23.03.2026 r. i 24.03.2026 r. oraz prognoz meteorologicznych. 

Ci z Państwa, którzy wczoraj wieczorem postanowili pospacerować po mieście, z pewnością wyczuli, że coś wisi w powietrzu. To zanieczyszczenie, a monitoruje je stacja pomiarowa przy ul. Sikorskiego. Wyniki nie pozostawiają złudzeń. Mimo podnoszenia się temperatury, powietrze w Łomży często odbiega od obowiązujących norm.

I tak wczoraj (23.03) o godzinie 10:00 poziom zanieczyszczeniami pyłem PM10 wynosił 152,50 μg/m3 i  92,90 μg/m3 dla PM2,5. O godzinie 20:00 wzrósł do 140,90 μg/m3 dla PM10 i 110,10 μg/m3 dla PM2,5. Maksimum – 236, μg/m3 dla PM10 i 212,20 μg/m3 dla PM2,5 przyszło o godz. 1:00 w nocy. 

Dziś (24.03) o godzinie 11:00 poziom zanieczyszczeń waha się na granicy 50 μg/m3 (PM10). 

Z prognoz wynika, że wieczorem siła wiatru ma spaść, co oznacza, że poziom zanieczyszczeń w łomżyńskim powietrzu może wzrosnąć. 

Załączniki


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę