Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.interia.pl

Z UE dla wschodniej Polski

Do końca marca rząd będzie miał gotową strategię rozwoju Polski wschodniej. Pięć najbiedniejszych województw nie tylko ma wyjść z biedy za unijne miliardy, ale także uzyskać dostęp do internetu w każdej wsi. Ściana wschodnia szykuje się do wydania pieniędzy, o jakich marszałkowie samorządów mogli na razie tylko pomarzyć, pisze "Gazeta Wyborcza". "Już dziś mamy gotowe projekty inwestycyjne warte 1,5 mld euro" - mówi gazecie wicemarszałek województwa podlaskiego odpowiedzialny za fundusze z UE Karol Tylenda.

Województwa ściany wschodniej dostaną w sumie ok. 9-10 mld euro w latach 2007-13. Z tego 2,2 mld euro w zarządzanym z Warszawy Programie Operacyjnym "Rozwój Polski Wschodniej", a resztę w regionalnych programach operacyjnych, za wydawanie których odpowiadają samorządy. Ile dokładnie pieniędzy będzie w programach regionalnych, zadecyduje rząd.

W podlaskim za unijne pieniądze może powstać m.in. Białostocka Kolej Miejska - ok. 130 mln pójdzie na modernizację linii wokół miasta, zakup szynobusów. Za ponad 800 mln zł ma powstać kampus uniwersytecki w Białymstoku. Stadiony i baseny w Łomży i Suwałkach będą tańsze, ale też zapłaci za nie Unia. Tak samo jak za parki technologiczne.

Rząd PiS mocno postawił na biedny wschód - do końca marca ma powstać strategia rozwoju Polski wschodniej do 2020 r. obejmująca woj.: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Dziś pracują nad nią eksperci m.in. z tych województw. Wiceminister rozwoju regionalnego Władysław Ortyl promuje program. Był w Rzeszowie i Lublinie. Odwiedzi Kielce, Białystok i Olsztyn. Do końca marca dokument ma trafić pod obrady rządu.

Kluczową rolę w strategii odgrywają pieniądze z UE. Za nie ma być sfinansowany program informatyzacji 5 województw: każdy powiat ma mieć m.in. szerokopasmowy internet. "Na Warmii i Mazurach to konieczność. Mamy małą gęstość zaludnienia, możliwość załatwienia sprawy urzędowej przez internet byłaby wielkim ułatwieniem" - mówi "Gazecie Wyborczej" marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Andrzej Ryński.

zobacz też: Zbudujemy campus, stadion i m.in. ok. 80 km dróg...
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę