Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 10 marca 2026 napisz DONOS@

Powrót Forum Młodych Chopinistów

Việt Trung Nguyễn, dwukrotny uczestnik Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina, zagrał recital w sali Filharmonii Kameralnej. To kontynuacja cyklu „Forum Młodych Chopinistów”, zorganizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego. W ramach cyklu do końca roku w Łomży wystąpi jeszcze ośmioro młodych, perspektywicznych pianistów, uczestników zeszłorocznej edycji Konkursu Chopinowskiego.

Podczas pierwszej odsłony „Forum Młodych Chopinistów”, realizowanej w ramach programu „Efekt Chopina”, w całym kraju odbyły się aż 144 recitale w wykonaniu młodych pianistów.

W Łomży od 10 listopada do 10 grudnia ubiegłego roku miały miejsce cztery koncerty, podczas których miejscowi i przyjezdni melomani mogli posłuchać Yehudy Prokopowicza, laureata nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków podczas XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina oraz jego kolejnych uczestników, Andrzeja Wiercińskiego, doskonale w Łomży znanego z dwóch recitali zagranych w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia Mateusza Dubiela i Krzysztofa Wiercińskiego. Kolejną część cyklu zainaugurował Việt Trung Nguyễn, 29-letni pianista wywodzący się z Wietnamu, ale wykształcony w Polsce, absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy,  obecnie kontynuujący edukację na studiach doktoranckich w Stanach Zjednoczonych, laureat licznych ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów i przesłuchań, uczestnik  drugiego etapu XVIII oraz XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina.

Việt Trung Nguyễn zaprezentował zwarty, godzinny recital, złożony z kompozycji Chopina ułożonych chronologicznie. Rozpoczął lirycznym, młodzieńczym Walcem h-moll op. 69 nr 2. Sięgnął też po Scherzo h-moll op.20 oraz utwory z lat 40., to jest Walca As-dur op. 42 i Balladę f-moll op. 52, potwierdzając opinię pianisty wszechstronnego i zwracającego uwagę na interpretacyjne niuanse. Głównym punktem programu była jednak Sonata b-moll op.35, kompozycja długa, zróżnicowana i niezwykle wymagająca, zagrana jednak błyskotliwie i z ogromnym wyczuciem, co potrafiła docenić publiczność. Recital zakończył się więc bisem, a po jego zakończeniu Việt Trung Nguyễn spotkał się w foyer ze słuchaczami, rozdając autografy i pozując do zdjęć.

Kolejne koncerty „Forum Młodych Chopinistów” z udziałem uczestników Konkursu Chopinowskiego odbędą się 18 marca (zagra Antoni Kłeczek), 2 maja (koncert majówkowy), 20 maja i 19 czerwca. Następne zaplanowano po letniej przerwie w terminach 17 września (inauguracja nowego sezonu artystycznego Filharmonii Kameralnej), 22 października, 18 listopada i 15 grudnia.

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Wiesław Wiśniewski/FKWL

Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę