Powoli spada liczba pracujących
Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na koniec sierpnia 2025 roku w gospodarce narodowej pracowało 15 mln 38,8 tys. osób. To o 0,2 proc. mniej niż rok wcześniej. W porównaniu z lipcem tego roku liczba pracujących zmniejszyła się o 0,3 proc.
Nie zmienia się struktura zatrudnienia pod względem płci. Większość pracujących nadal stanowią mężczyźni – ich udział wyniósł 52,7 proc., czyli o 0,1 punktu procentowego mniej niż w sierpniu 2024 roku. Liczba pracujących kobiet w skali roku nieznacznie wzrosła (o 0,1 proc.), natomiast liczba pracujących mężczyzn spadła o 0,4 proc. W ujęciu miesięcznym zatrudnienie zarówno kobiet, jak i mężczyzn zmniejszyło się o 0,3 proc.
Z danych GUS wynika także, że pracujący Polacy są coraz starsi. Średni wiek osób pracujących na koniec sierpnia 2025 roku wyniósł 43 lata i był wyższy niż rok wcześniej. Wzrósł również wiek środkowy – mediana wieku pracujących także osiągnęła 43 lata, co oznacza wzrost o jeden rok w porównaniu z sierpniem 2024 roku.
Jeśli chodzi o branże, struktura zatrudnienia pozostaje względnie stabilna. Najwięcej osób pracowało w przetwórstwie przemysłowym – 2 mln 735 tys., co stanowiło 18,2 proc. ogółu pracujących. Drugą pod względem liczby zatrudnionych branżą był handel i naprawa pojazdów samochodowych, gdzie pracowało 14,3 proc. wszystkich pracujących. W obu tych sekcjach odnotowano jednak spadki w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Największy ubytek zatrudnienia dotyczył rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa – liczba pracujących zmniejszyła się tam o 4 proc. Spadki zanotowano także w handlu (o 2,9 proc.) oraz w przetwórstwie przemysłowym (o 0,8 proc.). Z kolei największy wzrost liczby pracujących odnotowano w edukacji – o 3,1 proc., a także w administracji publicznej i obronie narodowej – o 2,3 proc. Nieznacznie wzrosło również zatrudnienie w budownictwie.
Pod względem statusu zatrudnienia dominują pracownicy najemni. Na koniec sierpnia 2025 roku było ich blisko 11,9 mln i stanowili 78,9 proc. wszystkich pracujących – tyle samo co rok wcześniej. Osoby pracujące na własny rachunek, wraz z pomagającymi członkami rodzin, stanowiły 20,9 proc. ogółu pracujących. Ten udział również nie zmienił się w porównaniu z poprzednim rokiem.

źródło danych GUS

