Cenione Łaciate
Marka „Łaciate” będąca własnością Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol z Grajewa znalazła się na 12 pozycji w gronie stu polskich najbardziej cenionych marek. Na 25 miejscu jest Żubrówka, zaś Mlekovita na 72 pozycji. Taki ranking opublikowany został w najnowszym wydaniu tygodnika „Wprost”.
Zdaniem Polaków najbardziej rozpoznawane i cenione marki to Wedel (618 pkt), Hortex (568 pkt) i Żywiec (495 pkt).
W grupie 100 najlepszych znalazły się trzy marki z Podlasia – Łaciate (12 miejsce uzyskując 400 pkt), Żubrówka (25 miejsce – 345 pkt) i Mlekovita (72 pozycja – 210 pkt).
- Właściwie wypromowana i ceniona przez konsumentów marka jest największą wartością każdej firmy. Od lat Mlekpol inwestuje w markę łaciate, doskonaląc jakość surowca i produktu, by w ten sposób spełniać oczekiwania naszych klientów. Dziś mleko łaciate ma prawie 40 proc. udział w rynku. W ubiegłym roku odśnieżyliśmy wizerunek marki łaciate, poszerzamy też gamę produktów – mówi Edmund Borawski Prezes SM Mlekpol.
Borawski nie ukrywa, że to właśnie łaciate stało się kołem zamachowym grajewskiej spółdzielni. Dodaje, że rocznie Mlekpol na promocję marki łaciate wydaje ok. 5 mln. zł.
Opublikowany przez „Wprost” ranking potwierdza ogłoszone kilka tygodni temu badania prowadzone przez PENTOR, że mleko łaciate jest najchętniej kupowanym mlekiem UHT w Polsce.
MLEKPOL to niekwestionowany lider w branży mleczarskiej. W skład spółdzielni wchodzi 6 zakładów – w Grajewie, Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Zambrowie i Augustowie. Spółdzielnia liczy ponad 16 tys. dostawców mleka. Jest producentem popularnej i cenionej na rynku marki „łaciate” i “Milko” oraz liderem w produkcji mleka UHT, posiadając około 40% udziału w rynku tego mleka w kraju. 35% produkcji MLEKPOLU trafia na eksport.
W ubiegłym roku spółdzielnia Mlekpol skupiła w przetworzyła ponad 595 mln litrów mleka i jest to wzrost o ponad 90 mln w porównaniu z rokiem 2002. Spośród skupionego w 2003 roku surowca 89,4% stanowiło mleko w klasie extra. Rekordziści-dostawcy mleka z gospodarstw rodzinnych - sprzedają spółdzielni MLEKPOL ponad 500 tys. litrów surowca rocznie.
W pierwszym kwartale bieżącego roku spółdzielnia Mlekpol skupiła 163 322 tys. litrów mleka. Jest to więcej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 12 322 tys. litrów, co stanowi wzrost o 108,2%.
Warto dodać, że od kilku lat Mlekpol płaci swoim dostawcom największe stawki za skupione mleko. W ubiegłym roku za jeden litr dostarczonego mleka rolnik dostawał średnio 91 groszy.