Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 listopada 2024 napisz DONOS@

O zabytkach bagien...

O zachowanych śladach dawnej kultury materialnej w Dolinie Biebrzy dowiedzą się uczestnicy XIX spotkania Wszechnicy Biebrzańskiej. Dwudniowe spotkanie rozpoczyna się w sobotę. Jak podkreślają organizatorzy dolina Biebrzy także pod względem znajdujących się tu zabytków architektury jest unikatowa w skali Europy. Wędrując biebrzańskimi szlakami spotykamy drewniane chaty, stodoły z polnego kamienia, charakterystyczne krzyże i kapliczki – harmonijnie wkomponowane w przyrodę i krajobraz.

Rozległe, dzikie i niedostępne Bagna Biebrzańskie stanowiły od wieków obszar pograniczny, rozdzielający początkowo terytoria plemienne, później narody, kultury i państwa. Biebrza była rzeką graniczną.
Dopiero około pięciuset lat temu osadnicy z Rusi, Litwy i Mazowsza zaczęli osiedlać się na obrzeżach doliny, zakładać osady, zamieniać skrawki bagien na łąki kośne i pastwiska. Przenikały się wyznania, języki, zwyczaje. Wynikająca stąd różnorodność stanowi obecnie największy walor kulturowy Doliny Biebrzy.
Ochrona dziedzictwa kulturowego jest równie ważna jak ochrona przyrody. Razem stanowią wielką atrakcją turystyczną - przykładem może być znana na całą Europę Dolina Biebrzy - mówi Małgorzata Znaniecka z WWF.
Poznanie najbliższych nam zabytków oraz przejawów kultury niematerialnej, ich piękna i niepowtarzalności to jeden z najważniejszych sposobów kształtowania naszej tożsamości kulturowej – dodaje Elżbieta Konopka ze Stowarzyszenia Ekoturystycznego "Biebrza Koneserom".

Dlatego w pierwszym dniu Wszechnicy (w sobotę) przewidziano wykłady o drewnianej architekturze, wiatrakach, młynach, najstarszych świątyniach, o gwarach i wielowyznaniowości. Uczestnicy spotkania zobaczą je utrwalone na zdjęciach znakomitych fotografików i na filmie „Tutejsi”.
W drugim, terenowym dniu Wszechnicy (w niedzielę) organizatorzy umożliwiają chętnym obejrzenie wielu z omówionych wcześniej zabytków, zapraszając na wycieczkę autokarową w okolice Sztabina.

Program XIX spotkanie Wszechnicy Biebrzańskiej
”Dolina Biebrzy – kraina pogranicza kulturowego”
Osowiec-Twierdza, 18-19 marca 2006

Sobota 18 marca 2006, godz. 9.30 (planowane zakończenie ok. godz. 15.30)
Miejsce: Centrum Edukacji i Zarządzania Biebrzańskiego Parku Narodowego, Osowiec-Twierdza

* Biebrza – rzeka graniczna - Grzegorz Ryżewski, Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Białymstoku
* Wielowyznaniowość w Dolinie Biebrzy - Przemysław Czyżewski, Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku
* Budownictwo i architektura drewniana na lewym brzegu Biebrzy - Zofia Cybulko, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku
* Wiatraki, młyny i inne zabytki techniki - Jerzy Tołłoczko, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku
* Walory kulturowe prawego brzegu Biebrzy - Maciej Ambrosiewcz, Wigierski Park Narodowy
* Gwary Doliny Biebrzy - Barbara Falińska, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu W Białymstoku
* Krzyże i kapliczki - Wojciech Kowalczuk, Muzeum Podlaskie w Białymstoku
* Krzyż - pokaz slajdów Wiktora Wołkowa
* “Tutejsi” - prezentacja filmu - Marcin Lićwinko (Pracownia Architektury Żywej).

Niedziela 19 marca 2006, od godz. 10.00 (planowane zakończenie ok. godz. 15.00)
Miejsce spotkania: Centrum Edukacji i Zarządzania Biebrzańskiego Parku Narodowego, Osowiec-Twierdza
Wycieczka trasą: Osowiec-Twierdza – Dolistowo – Sztabin – Krasnybór – Jaminy – Mogielnice – Gabowe Grądy – Jagłowo - Osowiec-Twierdza

Udział we Wszechnicy Biebrzańskiej jest bezpłatny dzięki wsparciu finansowemu WWF Polska.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę