Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 10 marca 2026 napisz DONOS@

Łomża ma kolejnego patrona

Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Grzymała i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski prezentują listy otrzymane z Rzymu.
Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Grzymała i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski prezentują listy otrzymane z Rzymu.

„To bardzo ważna i symboliczna wiadomość dla naszego miasta” - cieszy się łomżyński Ratusz i ogłasza, że Święty Wawrzyniec został oficjalnie „patronem przed Bogiem Miasta Łomża”.

„Duchowieństwo i wierni miasta Łomża naśladowali i naśladują (może czczą?) Świętego Wawrzyńca, diakona i męczennika, który z miłości do ubogich oddał się w pełni i za wiarę w Chrystusa przezwyciężył płomienie ze szczególną i gorliwą pobożnością*” - pisze  Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w odpowiedzi na prośbę biskupa łomżyńskiego z 15 lipca 2025 roku, by św. Wawrzyńca ustanowić patronem Łomży. „Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy uprawnień udzielonych jej przez Papieża Leona XIV, po wysłuchaniu wyjaśnień, skoro stwierdzono, że wybór i zatwierdzenie zostały przeprowadzone zgodnie z prawem, wyraża zgodę modlitwą i potwierdza ŚWIĘTY WAWRZYNIEC, DIAKON I MĘCZENNIK. PATRON W IMIĘ BOŻE MIASTA ŁOMŻA”. Pismo podpisał Arcybiskup Victorius Franciscus Viola, OFM, sekretarz Kongregacji. 

Rada Miejska uchwałę, by Św. Wawrzyniec został patronem miasta podjęła 26 ,arca 2025 roku. 

O związkach św. Wawrzyńca z Łomżą można poczytać we wcześniejszych publikacja, np. „Kto odnajdzie sakiewkę świętego Wawrzyńca?

Oficjalne uroczystości z tym związane Urząd Miejski planuje na początku przyszłego roku.

Święty Wawrzyniec jak nowego patrona przedstawia Urząd Miejski jest patronem diakonów, bibliotekarzy i archiwistów, piekarzy i kucharzy oraz strażaków. Patronuje także ubogim oraz przewodnikom sudeckim i ratownikom GOPR. Jest patronem Karpacza, Sępólna Krajeńskiego, Słupcy, Wodzisławia Śląskiego i wielu miast zagranicznych, głównie we Włoszech. 

Dykasteria wskazuje na motyw naśladowania świętego w miłości ubogim. W świetle ostatniej sesji Rady Miejskiej to naśladowanie ciekawe koresponduje to z decyzją władz o najwyższych w Polsce stawkach podatku od nieruchomości, także dla samotnych schorowanych mieszkających w Łomży seniorów.

*Pismo sporządzono w języku łacińskim, ale dzięki Googlowi, przetłumaczyliśmy je na język polski.

https://lomza.bip.net.pl/kategorie/575-uchwaly-rml-ix-kadencji/artykuly/2289-uchwala-nr-123xiii25-rady-miejskiej-lomzy-z-dnia-26-marca-2025-r-w-sprawie-woli-ustanowienia-sw-wawrzynca-patronem-miasta-lomzy?lang=PL

260130055943.gif
Foto: Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Grzymała i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski prezentują listy otrzymane z Rzymu.
Foto:
Foto:
mm
pt, 31 października 2025 16:52
Data ostatniej edycji: pt, 31 października 2025 16:56:01

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę