Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość na podstawie www.onet.pl

Sprawa wypadku licealistów koło Jeżewa z Łomży do Białegostoku

Białostocka prokuratura okręgowa przejmie od łomżyńskiej śledztwo dotyczące okoliczności wypadku autokaru z licealistami koło Jeżew, w którym we wrześniu 2005 roku zginęło trzynaście osób. Taką decyzję podjęła Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku.

Chodzi przede wszystkim o to, że aktywne są w tym śledztwie, a mieszkające w Białymstoku, osoby mające status pokrzywdzonych, zwłaszcza rodziny ofiar tego wypadku, interesujące się przebiegiem postępowania i składające wnioski dowodowe. "Chcemy ułatwić im kontakt z prokuratorem, by mogły na bieżąco zapoznawać się z ustaleniami" - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku Janusz Kordulski.

Podkreślił, że przekazanie sprawy do Białegostoku nie jest wynikiem krytycznej oceny pracy łomżyńskiej prokuratury, która zajmowała się nią od początku ze względu na właściwość miejscową. Na razie akta sprawy są w Prokuraturze Krajowej, która zapoznaje się z dotychczasowymi ustaleniami śledztwa.

Przypomnijmy 30 września 2005 roku w zderzeniu autokaru z ciężarową lawetą niedaleko Jeżewa, na trasie z Białegostoku do Warszawy zginęło dziesięcioro białostockich licealistów i trzech kierowców (dwóch z autokaru, trzeci z ciężarówki), około czterdziestu osób zostało rannych.
Łomżyńska prokuratura ustaliła, opierając się na opiniach biegłych, że do wypadku doprowadził kierowca autokaru, który niezgodnie z przepisami wyprzedzał inny, nieustalony samochód, a pożar autokaru był wynikiem zniszczenia jednego ze zbiorników z paliwem. Biegli nie stwierdzili żadnych innych przyczyn wypadku i pożaru. W tej sytuacji wszystko wskazywało na umorzenie sprawy z powodu śmierci kierowcy. Jednak pod koniec lutego matki dziesięciorga licealistów, którzy zginęli w wypadku, przekazały ministerstwu sprawiedliwości swoją petycję, bo chciały dłuższego, bardziej szczegółowego śledztwa. Wtedy łomżyńska prokuratura wystąpiła o przedłużenie postępowania o kolejne trzy miesiące. Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku zgodziła się na to, wydając jednocześnie swoje zalecenia. Ostatecznie zdecydowała o przekazaniu sprawy do białostockiej prokuratury okręgowej.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę