Ośrodek Kultury w Jedwabnem świętował 20-lecie
- Na jubileusz 20-lecia działalności M-GOK w Jedwabnem jako samorządowej instytucji kultury przybyło około 100 Gości, świętując z nami na tarasie XVIII-wiecznego Dworu Rembielińskich – opowiada dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Ewelina Żebrowska – Walczyk. W sobotę 3 osoby otrzymały odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Było 30 statuetek aniołów dla osób, firm, instytucji; występy Folkowych Babeczek i Kwartetu Muzycznego; teledysk na 20-lecie M-GOK do „Całkiem nowej bajki” z „Pana Kleksa” w wykonaniu Jedwabne Echo Band; walc wiedeński z tancerzem KTTS Akat i pyszny tort.
- Jubileusz stał się czasem podsumowań, refleksji, analizy osiągnięć i planowania przyszłości. Był to moment, by spojrzeć wstecz na minione lata, docenić zaangażowanie pracowników, podziękować partnerom i mecenasom oraz wręczyć odznaczenia i podziękowania dla tych, którzy swoją pracą i wsparciem przyczynili się do rozwoju Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnem – opisuje uroczystości dyrektor M-GOK Ewelina Żebrowska – Walczyk. Jubileusz zaczął się mszą o godzinie 17. w kościele w Jedwabnem. Godzinę później zapełnił się zacnymi gośćmi taras siedziby placówki jubilatki. Po powitaniach 3 odznaczenia państwowe wręczyli: poseł na Sejm RP Bogumiła Olbryś, poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski i burmistrz Jedwabnego Adam Mariusz Niebrzydowski.
Zasłużone dla kultury w naszym regionie
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało trzy odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla: Janiny Rogowskiej - twórczyni ludowej, malarki, poetki, aktorki, artystki sztuk wszelakich za ponad 40-letnią pracę dla i na rzecz lokalnej kultury (o odznaczenie wystąpiła obecna dyrektor M-GOK Jedwabne); Jadwigi Bekus - emerytowanej dyrektor Ośrodka Kultury za 40 lat prowadzenia tej placówki (o odznaczenie wystąpiła urzędująca dyrektor M-GOK Jedwabne);
Eweliny Żebrowskiej – Walczyk, dyrektor M-GOK w Jedwabnem za prawie 20-letnią działalność kulturalną i doświadczenie zawodowe - przez minione 2 i pół roku w Jedwabnem, a także za 13 lat pracy wcześniej w Filharmonii Kameralnej w Łomży i Muzeum Przyrody - Dworze Lutosławskich w Drozdowie (o odznaczenie wystąpił burmistrz Jedwabnego Adam Mariusz Niebrzydowski).
Złote, srebrne, błękitne anioły i niespodzianka
- Są tacy ludzie, takie firmy i takie instytucje, bez których działalność Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury byłaby powierzchowna – mówi dyrektor Żebrowska - Walczyk. - Doceniliśmy wszystkich, dzięki którym łapiemy wiatr w żagle. Życzyliśmy wyróżnionym, aby wręczone przez nas statuetki przypominały, że Anioł drzemie w każdym z nas. Trzeba go tylko odnaleźć. Nasi sprzymierzeńcy otrzymali statuetki: złote, srebrne i błękitne anioły. Wręczyłam je jako dyrektor M-GOK Jedwabne wraz z dyrektorem Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży Jarosławem Cholewickim. Specjalne podziękowania, wręczane przez sponsora jubileuszu Monoporcja, trafiły na ręce pracowników M-GOK Jedwabne, do ośmiu Kół Gospodyń Wiejskich w gminie (Orlikowo, Grądy Wielkie, Mocarze, Pluty, Pieńki Borowe, Kotowo – Plac, Karwowo – Wszebory, Kucze) i do Zespołu Jedwabne Echo Band. Pięknym zwieńczeniem spotkania były: występ Folkowych Babeczek, które zaśpiewały dwie piosenki ludowe i tańczyły w kręgu, premiera teledysku i koncert estradowy wokalnego Kwartetu Muzycznego w składzie: Marcin Staszek, Małgorzata Szarek, Anna Bystroń – Jajkiewicz, William Prestigiacomo. Pod koniec koncertu zrobiliśmy Gościom niespodziankę. Odważyłam się zatańczyć walca wiedeńskiego przed zacną publicznością z Kacprem Tunkiewiczem, jednym z najlepszych tancerzy Federacji Tańca Sportowego z najwyższą klasą taneczną S. Przygotował nam choreografię trener Jacek Baczewski, co pozwoliło oddać piękno tańca towarzyskiego i pokazać kunszt tancerza, elegancję, klasę, udowadniając, że to, czego nauczymy się za młodu, zostanie później na całe życie.
Tort, fotościanka, poczęstunek, wystawa i teledysk
Ostatnim utworem w koncercie była piosenka pt. „Jak przeżyć wszystko jeszcze raz” z repertuaru Krzysztofa Krawczyka, wykonana przez Kwartet Muzyczny z młodzieżą z Jedwabne Echo Band. Na jubileuszu 20-lecia M-GOK, który poprowadzili żywiołowo: Ewelina Żebrowska – Walczyk i konferansjer Piotr Kurządkowski, pojawił się owocowy tort jubileuszowy, fotościanka, poczęstunek przygotowany przez Nasze Orlikowo i wystawa malarstwa Agnieszki Truszkowskiej. Scenerię na 20-lecie Ośrodka przygotowali: Kwiaciarnia Wiola Party Design z Łomży i niezastąpiony Mariusz Wesołowski. Na kanale M-GOK Jedwabne w serwisie internetowym YouTube można już obejrzeć teledysk jubileuszowy, zrealizowany przez Grzegorza Paczoszka, i fragmenty z koncertu 20-lecia:
Dyrektor Ewelina – Żebrowska ma plany i marzenia na najbliższy czas: kontynuować remonty przy elewacjach i wnętrzach zabytkowego budynku oraz starą salę kinową przebudować na nowoczesną salę widowiskowo-rozrywkową. Czas najwyższy zaplanować przyszłoroczne XXI Dni Jedwabnego oraz uroczystości 290. rocznicy nadania praw miejskich Jedwabnemu przez króla Augusta III Sasa.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
https://youtube.com/@m-gokjedwabne?si=4Dgq-05xSiYtZq79










