Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 133

Uwaga na PIT

Zarówno podatnicy jak i urzędy skarbowe znalazły się na półmetku składania zeznań za dochody uzyskane w ubiegłym roku. Petentów i urzędników trapi jednak plaga błędów. W łomżyńskim urzędzie skarbowym nasiliła się ilość składanych zeznań. Dziennie przyjmujemy ok 600 formularzy – mówi naczelnik Edward Matejkowski. Niestety, nawet w 30 przypadkach są to dokumenty błędnie wypełnione.

Najwięcej problemów mamy z wydawałoby się najprostszymi terminami. Okazuje się, że mamy problemy z wpisywaniem NIP-u. Często z przyzwyczajenia osoba, która wypełnia formularze przepisuje jako swój, numer płatnika, którym w tym przypadku jest zakład pracy – mówi Matejkowski. Należy pamiętać, że w terminologii używanej przez fiskus my jesteśmy podatnikiem. Właściwego numeru NIP musimy szukać w środku formularza, który otrzymujemy od pracodawcy – przypomina naczelnik. Kłopoty sprawia nam również wyliczanie samej kwoty podatku. Tu jednak przyczyna może leżeć w niewiedzy podatników. W tym roku po raz pierwszy nie używamy miejsc po przecinku. Zaokrąglamy podatek do jednego złotego. W przypadku 49 gr. - w dół, 50 gr. - w górę. Przyzwyczajeni do odliczania pełnej składki zdrowotnej często również odliczamy jej całość. Prawidłowo natomiast, musimy przypadającą w tej rubryce sumę pomniejszyć o 0,5 proc. W sposobie tegorocznego rozliczania z fiskusem jest jeszcze jedna nowość, która sprawia problemy. 760 zł, to kwota jaką możemy maksymalnie odliczyć od podstawy opodatkowania z tytułu użytkowania sieci internetowej. Problem w tym, że kwotę tę może odliczyć tylko ten na którego jest umowa z dostawcą. Innymi słowy ten kto dostaje rachunki. Pod żadnym pozorem nie można prawa do odliczeń przekazywać pomiędzy tymi, którzy np.: korzystają z sieci. Łomżyński urząd skarbowy radzi też, by baczniej rozliczać ulgę remontową, a szczególnie nie zapominać o uwzględnieniu sum wykazanych w ubiegłorocznym rozliczeniu.
Okazuje się, że wszystko to ma wymiar nie tylko organizacyjny dla samych urzędników ale również realny finansowo dla podatników. W przypadku konieczności poprawienia zeznania, odwlecze się bowiem czas otrzymania nadpłaty podatku. Takich zeznań jest natomiast sporo.
Do tej pory do łomżyńskiego oddziału fiskusa wpłynęło ok. 16 tys. rozliczeń. 54 proc. tej wielkości to rozliczenia od podatników, którzy wykazali nadpłatę podatku, mogą więc spodziewać się zwrotów. Nadal, jak wynika z urzędowych statystyk, niewielkim zainteresowaniem cieszy się możliwość odpisania 1 proc. na organizacje pożytku publicznego. Do tej pory skorzystało z tego prawa zaledwie 400 osób i instytucji. Ok. 250 osób skorzystało z możliwości przekazania darowizny. Przypominamy, że termin rozliczenia się z urzędem skarbowym upływa z końcem kwietnia.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę