Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Biskup Tadeusz wyświęcony

W sobotę przed południem w łomżyńskiej Katedrze biskup Tadeusz Bronakowski przyjął sakrę biskupią. Święceń dokonał Biskup Łomżyński Stanisław Stefanek Tchr w towarzystwie dwóch współkonsekratorów arcybiskupa Wojciecha Ziemby Metropolity Białostockiego i biskupa seniora Tadeusza Zawistowskiego. W uroczystości uczestniczyło 10 biskupów z abp Józefem Michalikiem Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski na czele, setki kapłanów i tysiące wiernych. Łomżyńska Katedra wypełniła się po same brzegi...

Biskupstwo oznacza obowiązek, a nie zaszczyt, biskup ma pomagać, a nie panować, albowiem z nakazu Chrystusa, ten kto jest większy - ma być mniejszy – mówił w homilii główny konsekrator święceń, bp łomżyński, Stanisław Stefanek. Pasterz łomżyński podkreślił, że pełnia kapłaństwa, to nie tylko urząd, prawo i znak pastorału, ale też duchowość, praca, troska o cnoty i umartwienie, „wszystko po to, by społeczna odpowiedzialność mogła zyskać w biskupie wsparcie i samą obecność”. Ta odpowiedzialność – mówił bp Stefanek - nie jest uznaniem, które w procentach przydzielają wyborcy, ale sakramentalnym ustanowieniem, od którego nie ma dyspensy.

Po homilii biskup nominat złożył przyrzeczenie wierności Kościołowi, posłuszeństwa następcy św. Piotra oraz miłosierdzia dla ubogich i potrzebujących. Zapewnił, że nienagannie pełnił będzie urząd biskupa pomocniczego. Główny szafarz święceń odmówił następnie modlitwę konsekracyjną, którą poprzedził gest nałożenia rąk biskupów i otwartej księgi Ewangelii na głowę elekta. Bp Stanisław Stefanek namaścił głowę nowego biskupa świętym krzyżmem. To symboliczny znak powierzenia mu zaszczytnego i jednocześnie zobowiązującego urzędu w kościele. Nowowyświęcony bp Tadeusz Bronakowski otrzymał księgę Ewangelii i insygnia biskupie. Pasterz łomżyński na serdeczny palec prawej ręki nowego biskupa włożył pierścień, nałożył wyświęconemu mitrę i wręczył mu pastorał. Bp Tadeusz Bronakowski otrzymał pocałunek pokoju od głównego szafarza święceń i od wszystkich biskupów. Udzielił wiernym pierwszego biskupiego błogosławieństwa.

Na zakończenie Mszy św. nowego biskupa witali w swoim gronie metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik, metropolita białostocki, abp Wojciech Ziemba i abp senior archidiecezji poznańskiej, Juliusz Paetz. - Neobiskup Tadeusz jest dla mnie uosobieniem nadziei – mówił w łomżyńskiej katedrze abp Józef Michalik. Metropolita przemyski powitał nowego biskupa w imieniu Konferencji Episkopatu Polski i życzył mu pomyślnej, radosnej i twórczej pracy przez najbliższe lata. - Abyś nie wstydził się miłości do Kościoła, ale był ważnym i stanowczym jego filarem – mówił abp Michalik. (źródło: Radio Nadzieja)

„Nie lękajcie się Bóg jest miłością” - to zawołanie nowowyświęconego biskupa pomocniczego Diecezji Łomżyńskiej. Bp Tadeusz Bronakowski dziękując wszystkim za udział w jego konsekracji podkreślał, że zawołanie to jest odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata.

.
210407125521.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: ks. bp Tadeusz Bronakowski z ojcem

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę