Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 02 kwietnia 2023 napisz DONOS@

poniedziałek 26.04.2004

Gazeta Współczesna - Nie tylko w kościele Gazeta Współczesna - Dotacje pod lupą Kurier Poranny - Marszałek nareszcie bogaty

Gazeta Współczesna - Nie tylko w kościele
W Łomży miniony weekend upłynął pod znakiem X Dni Kultury Chrześcijańskiej. W bogatym programie każdy mógł znaleźć soś dla siebie.
– Treści chrześcijańskie nie powinny być zamykane tylko w murach świątyń. Są one tak nośne i jednoczące ludzi, że warto z nimi wychodzić poza kościoły. Temu celowi od 10 lat służy w Łomży nasza impreza. Z roku na rok staramy się uatrakcyjniać program – powiedział ks. Krzysztof Jurczak, dyrektor diecezjalnego Radia Nadzieja, główny organizator jubileuszowych „Dni”.
O tym, że spełniono cel integracyjny, świadczył udział w gronie współorganizatorów – obok instytucji kościelnych – także licznych instytucji świeckich. Program przyciągnął wielu uczestników i widzów. Poczynając od czwartku, w kolejnych dniach wypełniona była po brzegi sala widowiskowa Podlaskiego Urzędu Wojewodzkiego, gdzie skupiła się część kulturalna „Dni”. W czwartek z koncertem muzyki poważnej wystąpiła tu, znana już łomżyńskiej publiczności, Orkiestra Salonów Warszawy. W piątek wieczorem odbył się koncert Antoniny Krzysztoń. Popularna wokalistka była gorąco oklaskiwana.
więcej: Gazeta Współczesna - Nie tylko w kościele

Gazeta Współczesna - Dotacje pod lupą
Organizacje pozarządowe, korzystające z dotacji samorządu miejskiego, muszą wykazać, że przyznane przez miasto pieniądze wydały zgodnie ze złożonymi wnioskami. Urząd Miasta przeprowadza taką kontrolę po raz pierwszy.
W Łomży działa około 160 organizacji tzw. trzeciego sektora, najwięcej w sferze ochrony zdrowia, pomocy społecznej i oświaty. Uchwalona kilka lat temu przez Radę Miejską Karta Współpracy Miasta i Organizacji Pozarządowych, zawiera m.in. zasady, według których organizacje mogą się ubiegać o dotacje z kasy miejskiej. W oparciu o Kartę współpracy działa też zespół konsultacyjno-opiniujący, który ocenia i opiniuje składane przez organizacje wnioski o dotacje.
– Choć dotacje są przyznawane od kilku lat, nigdy nie była kontrolowana prawidłowość ich wykorzystania. My robimy to po raz pierwszy – mówi wiceprezydent Łomży Krzysztof Choiński. – Jeśli stwierdzimy wydanie pieniędzy niezgodnie z przeznaczeniem, będziemy żądać ich zwrotu.
więcej: Gazeta Współczesna - Dotacje pod lupą

Kurier Poranny - Marszałek nareszcie bogaty
Jego dochody wzrosły prawie czterokrotnie i będzie musiał dopłacić fiskusowi podatek. Tak wynika z zeznania podatkowego za ubiegły rok marszałka województwa podlaskiego Janusza Krzyżewskiego.
W czwartek opublikowaliśmy, już po raz drugi, PIT-y wojewody podlaskiego i prezydenta Białegostoku. Marszałek nie mógł nam pokazać swojego zeznania, bo wyjechał do Brukseli. Wczoraj wrócił i spełnił obietnicę.
134 tysiące złotych - tyle marszałek zarobił w ubiegłym roku. To znaczny wzrost dochodów, bo w 2002 roku zdołał zarobić raptem 35 tysięcy. To mało, ale Krzyżewski objął funkcję dopiero w grudniu 2002 roku (marszałek dostaje około 10 tys. zł brutto miesięcznie). Resztę dochodu stanowiły to 4 tys. zł, które zarobił prowadząc wraz z żoną firmę i zasiadając w dwóch radach nadzorczych.
I właśnie te rady stały się zgubą marszałka. W 2003 roku jeszcze przez dwa miesiące w nich zasiadał. - Moje służby podatkowe się nie zorientowały, że przekroczyłem drugi próg podatkowy i teraz muszę dopłacić - tłumaczy Krzyżewski. To prawie 1,9 tys. złotych. Ale mogłoby być jeszcze więcej, gdyby nie to, że marszałek mógł sobie odliczyć lekcje angielskiego i zakup pomocy do nauki oraz materiałów budowlanych do drobnego remontu (w sumie 900 złotych).
więcej: Kurier Poranny - Marszałek nareszcie bogaty


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę