Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Bez świateł

Od 1 marca możemy jeździć bez włączonych świateł mijania. Policja apeluje jednak, abyśmy mimo to w dalszym ciągu używali świateł. Funkcjonariusze zapewniają, że poprawi to nasze bezpieczeństwo. Jak tłumaczą, auto oświetlone jest dużo lepiej widoczne w oślepiającym słońcu, czy blasku zalegającego na poboczu śniegu lub lodu.

W „okresie jesienno – zimowym”, trwającym od 1 października do ostatniego dnia lutego kierujący pojazdami są obowiązani do używania świateł mijania podczas jazdy przez całą dobę. W czasie od świtu do zmierzchu, w warunkach dobrej widoczności zamiast świateł mijania można używać świateł do jazdy dziennej.

Światła mijania
Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym światła mijania włączamy zawsze, gdy poruszamy się po drodze w czasie „od zmierzchu do świtu”, podczas jazdy w tunelu oraz w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (deszcz, śnieg, grad, mgła). Kierujący motocyklami i motorowerami mają obowiązek jazdy na światłach przez cały rok.

Światła drogowe
Świateł drogowych można używać w nocy, na nie oświetlonych drogach (- a więc również w obszarze zabudowanym) zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi – o ile nie oślepi to innych kierujących lub pieszych idących w kolumnie. Światła drogowe zawsze należy zmienić na mijania, w razie zbliżania się pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka lub do pojazdu poprzedzającego.

Sygnału świetlnego lub dźwiękowego (tzw. „błyskanie, „miganie” światłami drogowymi) można używać tylko w razie konieczności ostrzeżenia innych uczestników ruchu o grożącym im na drodze niebezpieczeństwie.

Światła awaryjne – sygnalizowanie awaryjnego postoju pojazdu

Światła te służą do sygnalizowania na drodze awarii pojazdu lub innego niebezpieczeństwa (np. zabezpieczenia miejsca wypadku drogowego, utrudnień w ruchu itp.). Obowiązek sygnalizowania awaryjnego postoju pojazdu istnieje również na:

- autostradzie oraz drodze ekspresowej (gdzie zatrzymanie w innym miejscu niż do tego celu wyznaczone jest zabronione)

- podczas postoju na jezdni poza obszarem zabudowanym, na której obowiązuje zakaz postoju

- podczas postoju na poboczu drogi poza obszarem zabudowanym – wówczas, gdy pojazd nie jest widoczny

- w przypadku postoju na jezdni w miejscu, gdzie jest on zabroniony.

Niedopuszczalne jest włączenie w pojeździe holującym lub holowanym świateł awaryjnych (uniemożliwia to przede wszystkim innym uczestnikom ruchu odebrania informacji o zamiarze skrętu tych aut).

Barwa świateł
Światła mijania i drogowe powinny mieć barwę białą lub żółtą. Niektórzy (najczęściej osoby należące do grupy „młodych kierowców”) używają tzw. „nakładek” na światła mijania, które powodują, że światła te „świecą” na niebiesko, bądź też montują w dyszach spryskiwaczy diody koloru niebieskiego.

Podobnie rzecz ma się z oświetleniem tablicy rejestracyjnej; powinno ono być białe.
Kolor niebieski na drodze jest zarezerwowany dla pojazdów uprzywilejowanych, uczestniczących w akcjach związanych z ratowaniem życia, zdrowia lub mienia ludzi. Wyposażanie innych pojazdów w takie światła jest zabronione i w każdym przypadku skutkuje zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego oraz mandatem karnym.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę