Zadbać o szczelność komina
Nieszczelny komin może być źródłem sytuacji kryzysowych, a nawet nieszczęść. Ostatnio w Wiźnie od komina zapaliła się konstrukcja dachu. Strażacy ostrzegają też przed czadem, który nazywany jest cichym zabójcą.
W piątek rano w Wiźnie od nieszczelnego komina zapaliła się konstrukcja dachu domu jednorodzinnego. Pożar został ugaszony, choć w sobotę konieczna była ponowna interwencja strażaków. Znowu zaczął wydobywać się dym. Ze wstępnych obserwacji wynika, że źródłem pożaru mógł być nieszczelny komin.
Nieszczelna instalacja kominowa niesie za sobą także inne zagrożenie – czad. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Łomży uruchomiła specjalny numer telefonu, pod którym udziela informacji na temat technicznych warunków i prawidłowego montażu czujki tlenku węgla i dymu. Dzwonić można od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30–15:30 pod numerem: 47 711 74 15 lub 47 711 74 16.
Tlenek węgla, potocznie zwany czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia – tłumaczą strażacy. Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Szczelnie pozamykane okna (czasami jeszcze dodatkowo uszczelnione), pozaklejane kratki, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają, że w niewietrzonych pomieszczeniach bardzo łatwo może dojść do tragedii.
Czad jest bezzapachowy, więc nie można go wyczuć. O nieszczelności komina zdaniem kominiarza mogą świadczyć ciemne plamy na ścianach czy suficie, albo popękany tynk. Do dokładnej diagnozy lepiej jednak skorzystać z doświadczonego specjalisty.