„Służbowo zawsze bezpiecznie”
Pod takim hasłem WORD Łomża przygotował szkolenie, które w ciągu najbliższych 2 tygodni ma przejść około 250 pracowników służb mundurowych. Niektórzy, swoją naukę zakończą doskonaleniem techniki jazdy w specjalistycznym ośrodku.
W poniedziałek 16. września w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łomży zainaugurowano cykl szkoleń pod hasłem „służbowo zawsze bezpiecznie”. Pracownicy szeroko rozumianych służb mundurowych, czyli wojska, policji, administracji skarbowej, straży pożarnej, studentów MANS, służby więziennej czy pogotowia ratunkowego, będą mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę praktyczną i teoretyczną nt. techniki jazdy i zmian przepisów z zakresu prawa ruchu drogowego.
Szkolenie rozpoczęło spotkanie z policjantem ruchu drogowego, który mówił o konkretnych zmianach w przepisach, następnie był test i jazda slalomem na czas pojazdem typu trolej.
Dyrektor WORD-u w Łomży Robert Wojciech Czerwiński zapowiedział, że wybrana część uczestników wyjedzie do ośrodków doskonalenia techniki jazdy by tam po okiem instruktorów będą uczyli się wyprowadzać samochody z poślizgu, czy innych podobnych sytuacji.
- Nie wyobrażam sobie policjanta, strażaka, który nie wie jak zachować się na śliskiej nawierzchni w sytuacji poślizgu – mówił podczas rozpoczęcia szkolenia dziennikarzom.
Jarosław Nowakowski były policjant ruchu drogowego, a obecnie pracownik WORD-u tłumaczy, że samochód wyposażony w symulator poślizgu (troleje) uczy jak kontrować poślizg.
„Przy małej prędkości on się ładnie będzie prowadził, a czym większa prędkość i gwałtowniejsze manewry, to pokaże nam jak samochód ucieka”.
Jednym z pierwszych, którzy skorzystali z jazdy na trolejach był członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek. Podczas inauguracji szkolenia chwalił WORD w Łomży, że przeprowadza prawie dwa razy tyle egzaminów co WORD-y w Suwałkach i w Białymstoku razem wzięte.
Dla chętnych przygotowano miasteczko ruchu drogowego, by tam doskonalili jazdę na rowerach i hulajnogach. Przygotowane alkogogle, czy symulujące postrzeganie po narkotykach dopełniało wrażeń.
Szkolenie potrwa od 16 do 30 września, a przeszkolonych ma być 250 osób.