Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 04 grudnia 2023 napisz DONOS@

Mleczne rekordy Londy, Kalii i Liny

Wojciech Kowalewski, hodowca krów ze Srebrowa (gm. Wizna) już po raz drugi rok z rzędu jest rekordzistą Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy. W ubiegłym roku dostarczył 1 milion 89 tys. 974 litry mleka!

Zarząd OSM Piątnica w piątek, 17 lutego 2006 r. nagrodził w samo południe 21 największych dostawców, którzy oddali do mleczarni powyżej 424 tys. litrów surowca. Drugim rekordzistą jest Krzysztof Banach z Kalinowa (gm. Piątnica). Dostarczył 820 tys. 947 litrów. Pięciu hodowców przekroczyło pułap 600 tys.l, pięciu - 500 tys.l, zaś dziewięciu oddało ponad 424 tys.l. Łącznie OSM Piątnica skupiła 111 mln litrów i płaciła za litr mleka najwięcej w Polsce.
– W ubiegłym roku stawka za litr surowca wyniosła 1 zł 26 gr brutto. To dobra cena – twierdzi Zbigniew Kalinowski, prezes OSM Piątnica.
Stado rekordzisty to 150 krów dojnych i drugie tyle jałówek. Więcej bydła nie mieści się w nowoczesnej oborze absolwenta Technikum Rolniczego w Marianowie.
– Wziąłem bardzo korzystny kredyt dla młodych rolników – wyjaśnia Wojciech Kowalewski. – Spłata rozłożona jest na 15 lat, a dzięki ilości produkowanego mleka bez problemu spłacam raty.
– W oborze jest 18 stanowisk udojowych, dojenie trwa około dwóch godzin – opowiada młody rolnik. – Nie zatrudniam pracowników, bo pomagają mi rodzice.
Aby wykarmić stado, rekordzista uprawia około 90 ha pola i dokupuje pasze treściwe. W oborze natomiast rekordzistką jest Londa, która dziennie wytwarza 55 litrów mleka! Depczą jej po racicach konkurentki o równie oryginalnych imionach: Kalia i Lina.

MRD

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę