Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Na drogach było bezpieczniej

Główne zdjęcie
Wypadek na ul Sikorskiego
17 sierpnia 2005 r.

13 osób zabitych i 206 rannych – to bilans 170 wypadków i 1220 kolizji drogowych jakie zaistniały na drogach Łomży i powiatu łomżyńskiego w minionym roku. Jak podsumowują policjanci z drogówki mimo wszystko w 2005 roku na drogach było bezpieczniej niż rok wcześniej. Spadek spadek zdarzeń drogowych wyniósł 1,6% w tym spadek liczby wypadków 3,4%.

Policjanci podkreślają, że spadek liczby zdarzeń drogowych osiągnięto mimo stale powiększającej się liczby zarejestrowanych pojazdów. Zmniejszenie liczby zdarzeń bezpośrednio przełożyło się zaś na zmniejszenie liczby wypadków drogowych i liczby ofiar o 35% - z 20 w 2004 roku na 13 osób zabitych w 2005 roku.
Najwięcej zdarzeń zaistniało na terenie miasta Łomży - 822, co stanowi 67,3 % ogółu. Najbardziej zagrożoną ulicą jest nadal Al. Legionów gdzie zanotowano aż 160 zdarzeń – to o 7. więcej niż w 2004 r. Kolejnymi na liście czarnej statystyki są Al. Piłsudskiego – 82, ul. Sikorskiego – 74 (wzrost o 8) i Wojska Polskiego 66. Na stan taki przyczyniły znaczące utrudnienia w ruchu drogowym spowodowanymi prowadzonymi pracami przy modernizacji węzła komunikacyjnego /Aleja Legionów – Sikorskiego/ przy wyłączeniu poszczególnych pasów ruchu Alei Legionów/, co powodowało liczne najechania na tył pojazdu.

W okalających Łomżę gminach rozkład oraz liczba zdarzeń jest analogiczna do lat ubiegłych. Wzrost odnotowano na terenie gm. Piątnica - o 12 zdarzeń. Natomiast największy spadek zdarzeń nastąpił na terenie gm. Łomży (o 22 zdarzeń) oraz na ternie gm. Wizna (o 21 zdarzeń).

Niezmiennie od lat, najwięcej zdarzeń drogowych powodują kierowcy samochodów osobowych – 69,1%. Drugą grupę stanowią kierowcy sam. ciężarowych – 11,5%. Zmianie uległa kolejność głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Obecnie główną przyczyną są nieprawidłowo wykonywane manewry – aż 449 zdarzeń. (Do tej grupy policjanci zaliczają również nieprawidłowe cofanie (aż 159) i uszkodzenia na parkingu.) Drugą przyczyną jest natomiast nadmierna prędkość - 391 zdarzenia. Policjanci z drogówki podkreślają, że w tym wypadku w wyniku zmasowanych, częstych działań oraz użyciu wszelkich dostępnych środków technicznych – przede wszystkim fotoradarów - zmniejszono liczbę zdarzeń aż o 73 zdarzenia - z 464 w 2004 roku do 391 w 2005.

Z przedstawiony przez Sekcję Ruchu Drogowego KMP w Łomży analiz wynika, że statystycznie najbardziej niebezpiecznie na drogach Łomży jest w piątek w godz. od 12.00 do 15.00, a na terenie powiatu łomżyńskiego we wtorek i w sobotę w godz. 15.00 – 18.00.

Szczegółowa Analiza stanu bezpieczeństwa i porządku na drogach podległych Komendzie Miejskiej Policji w Łomży za rok 2005 r. dostępna jest w serwisie DROGÓWKA
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę