niedziela, 05 kwietnia 2020 napisz DONOS@
200316011340.png

Na drogach było bezpieczniej

13 osób zabitych i 206 rannych – to bilans 170 wypadków i 1220 kolizji drogowych jakie zaistniały na drogach Łomży i powiatu łomżyńskiego w minionym roku. Jak podsumowują policjanci z drogówki mimo wszystko w 2005 roku na drogach było bezpieczniej niż rok wcześniej. Spadek spadek zdarzeń drogowych wyniósł 1,6% w tym spadek liczby wypadków 3,4%.

Wypadek na ul Sikorskiego<br />
17 sierpnia 2005 r.
Wypadek na ul Sikorskiego
17 sierpnia 2005 r.
Policjanci podkreślają, że spadek liczby zdarzeń drogowych osiągnięto mimo stale powiększającej się liczby zarejestrowanych pojazdów. Zmniejszenie liczby zdarzeń bezpośrednio przełożyło się zaś na zmniejszenie liczby wypadków drogowych i liczby ofiar o 35% - z 20 w 2004 roku na 13 osób zabitych w 2005 roku.
Najwięcej zdarzeń zaistniało na terenie miasta Łomży - 822, co stanowi 67,3 % ogółu. Najbardziej zagrożoną ulicą jest nadal Al. Legionów gdzie zanotowano aż 160 zdarzeń – to o 7. więcej niż w 2004 r. Kolejnymi na liście czarnej statystyki są Al. Piłsudskiego – 82, ul. Sikorskiego – 74 (wzrost o 8) i Wojska Polskiego 66. Na stan taki przyczyniły znaczące utrudnienia w ruchu drogowym spowodowanymi prowadzonymi pracami przy modernizacji węzła komunikacyjnego /Aleja Legionów – Sikorskiego/ przy wyłączeniu poszczególnych pasów ruchu Alei Legionów/, co powodowało liczne najechania na tył pojazdu.

W okalających Łomżę gminach rozkład oraz liczba zdarzeń jest analogiczna do lat ubiegłych. Wzrost odnotowano na terenie gm. Piątnica - o 12 zdarzeń. Natomiast największy spadek zdarzeń nastąpił na terenie gm. Łomży (o 22 zdarzeń) oraz na ternie gm. Wizna (o 21 zdarzeń).

Niezmiennie od lat, najwięcej zdarzeń drogowych powodują kierowcy samochodów osobowych – 69,1%. Drugą grupę stanowią kierowcy sam. ciężarowych – 11,5%. Zmianie uległa kolejność głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Obecnie główną przyczyną są nieprawidłowo wykonywane manewry – aż 449 zdarzeń. (Do tej grupy policjanci zaliczają również nieprawidłowe cofanie (aż 159) i uszkodzenia na parkingu.) Drugą przyczyną jest natomiast nadmierna prędkość - 391 zdarzenia. Policjanci z drogówki podkreślają, że w tym wypadku w wyniku zmasowanych, częstych działań oraz użyciu wszelkich dostępnych środków technicznych – przede wszystkim fotoradarów - zmniejszono liczbę zdarzeń aż o 73 zdarzenia - z 464 w 2004 roku do 391 w 2005.

Z przedstawiony przez Sekcję Ruchu Drogowego KMP w Łomży analiz wynika, że statystycznie najbardziej niebezpiecznie na drogach Łomży jest w piątek w godz. od 12.00 do 15.00, a na terenie powiatu łomżyńskiego we wtorek i w sobotę w godz. 15.00 – 18.00.

Szczegółowa Analiza stanu bezpieczeństwa i porządku na drogach podległych Komendzie Miejskiej Policji w Łomży za rok 2005 r. dostępna jest w serwisie DROGÓWKA

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę