Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Mniej nietoperzy

Główne zdjęcie
fot. www.mpd.4lomza.pl

Zaledwie 105 sztuk nietoperzy w Drozdowie doliczyli się specjaliści liczący te ssaki pod koniec stycznia. To mniej niż połowa w porównaniu z wynikami z ubiegłego roku. Liczenie nietoperzy odbywa się już od kilku lat, a piwnice po starym browarze w Drozdowie to jedno z większych miejsc zimowania latających ssaków w tej części kraju.

W tym roku pracownicy Muzum Przyrody i Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi pod dowództwem nieugiętego chiropterologa Marka Kowalskiego z Towarzystwa Przyrodniczego”Bocian” sprawdzili 43 piwnice w których za zwyczaj są nietoperze. Sprawdzano zarówno piwnice przydomowe, jak i olbrzymie piwnice po nieistniejącym już drozdowskim browarze. W każdej z nich nietoperzy byłom rekordowo mało. W sumie doliczono się zaledwie 105 sztuk wobec 223 przed rokiem. Spotykane były głównie gacki brunatne (Plecotus auritus), nocki rude (Myotis daubentoni) i nocki Natterera (Myotis nattereri).
Jak podkreślają specjaliści z powodu srogiej zimy część ssaków przeniosła się prawdopodobnie w inne, cieplejsze miejsca.

Co ciekawe nietoperzy mniej niż zwykle zimuje nie tylko w Drozdowie, ale także w całym województwie podlaskim. W sumie podczas zimowego liczenia specjaliści doliczyli się niespełna 2 tys osobników z 10 gatunków.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę