Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 maja 2021 napisz DONOS@

Nie daj się błędom! – część 4

Brak załączników do zeznania (PIT/D, PIT/O) w przypadku korzystania z odliczeń

Nie mniej ważne od wskazania celu złożenia zeznania jest zaznaczenie jakie załączniki składamy razem z zeznaniem. Informacje te należy wpisać w części L (PIT-36) lub części H (PIT-37). Najczęściej albo w ogóle zapominamy o tych rubrykach, albo wypełniamy je niepoprawnie. Jeśli do zeznania PIT-37 składamy załącznik PIT/D to należy w rubryce 117 wpisać cyfrę „1”, a nie postawić krzyżyk ponieważ informacja dotyczy ilości złożonych załączników, a nie samego faktu ich złożenia. Jeśli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem i owy PIT/D dołączamy to powinniśmy także zaznaczyć kto go dołącza.

Na co wydaliśmy?
Wypełniając formularz PIT/D, na którym informujemy z jakich skorzystamy odliczeń z tytułu wydatków mieszkaniowych nie zapomnijmy o zaznaczeniu w części C.1 którejś z rubryk 45, 46, 47 lub kilku łącznie. To właśnie od informacji na co ponieśliśmy wydatki zależy jaki limit odliczeń będzie nam przysługiwał. Jeśli remontowaliśmy i modernizowaliśmy lokal mieszkalny to zaznaczamy kratkę nr 1. Jeśli remontowaliśmy i modernizowaliśmy budynek mieszkalny lub dokonaliśmy wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej to zaznaczamy kwadrat o nr 2. Z kolei jeżeli remontowaliśmy i modernizowaliśmy instalację gazową, urządzenia eksplozymetryczne lub urządzenia gazowa to zaznaczamy kwadrat nr 3. Pamiętać jednak trzeba, że kwadrat nr 3 zaznacza się łącznie z kwadratami 1 i/lub 2.

Pomijanie małżonka
Podatnicy rozliczający się wspólnie z małżonkiem i korzystający z odliczeń często zapominają wpisać w załącznikach, w których wykazują odliczenia, dane swojego małżonka. Jeżeli w częściach B.1. i B.2 formularza PIT-36 i PIT-37 wpisaliśmy dane nasze i małżonka to, to samo musimy zrobić np. w częściach A.1 i A.2 formularza PIT/D

Nieuwaga przy przenoszeniu danych
Częstym błędem wynikającym z braku staranności jest nieprawidłowe przeniesienie kwot z informacji PIT-11/8B lub PIT-40A/11A. Podatnicy, spiesząc się wpisują inne kwoty niż mają wpisane w tych informacjach, które dostaje również urząd skarbowy. Przy porównaniu wychodzą różnice i urząd musi wzywać podatnika w celu wyjaśnienia rozbieżności.

Błędy rachunkowe
Namawiamy do kilkakrotnego sprawdzenia czy w wypełnionych formularzach nie popełniliśmy prostych błędów rachunkowych, są one bowiem dość często spotykane. Najczęściej mając dochody z kilku źródeł i sumując potem kwoty z informacji PIT-11/8B lub PIT-40A/11A błędnie wyliczamy dochód, podatek, kwotę do zapłaty czy kwotę do zwrotu. Żeby mieć pewność, że dobrze wszystko policzyliśmy, powinniśmy kilka razy dokładnie przeanalizować wpisane kwoty lub dwa razy wypełnić ten sam PIT nie sugerując się wcześniejszymi wyliczeniami i porównać czy kwoty są takie same. To pozwoli uniknąć nieporozumień.

Brak zaokrąglenia lub nieprawidłowe zaokrąglenie podstawy obliczenia podatku oraz podatku należnego
Należy dokładnie czytać opisy do poszczególnych pozycji zawarte w zeznaniu oraz objaśnienia do wypełniania zeznań; wynika z nich, iż zarówno podstawę obliczenia podatku, jak również sam podatek należny zaokrągla się do pełnego złotego (kwoty wynoszące: mniej niż 50 groszy pomija się, a 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych).

Nie zaznaczony wybór formy opodatkowania
Czynności tej należy dokonać poprzez zaznaczenie odpowiedniego kwadratu w pozycji 6 zeznania PIT-37, PIT-36. Pomimo umieszczenia tej pozycji na samym początku zeznania podatkowego podatnicy bardzo często zapominają jednak o jej wypełnieniu.
Formularze zeznań PIT-37 i PIT-36 obowiązujące przy rozliczeniu podatku za 2005 rok zostały zmodyfikowane i aktualnie przewidują w poz.6 możliwość zaznaczenia przez osoby owdowiałe sposobu opodatkowania „wspólnie z małżonkiem, zgodnie z wnioskiem, o którym mowa w art.6a ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”Radosław Hancewicz
Rzecznik prasowy
210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę