Morsy w Narwi, Śniardwach i Bałtyku pod lupą prawa
- W sylwestra około godziny 14. 20 na plaży miejskiej w Łomży podczas morsowania kilku osób podjechał nieoznakowany radiowóz policyjny pod samą rzekę i policjanci zaczepili starszą panią, która akurat wychodziła z wody – napisał Czytelnik do redakcji 4lomza.pl. - Stwierdzili, że kąpiel jest zabroniona i grozi za to mandat. Ale odjechali beż żadnych konsekwencji. I faktycznie, okazało się, że stoi na skraju plaży znak zakazu kąpieli. Pytanie jest, kto znak tam umieścił i w jakim celu?
- Czy to początek polowania na łomżyńskich „Morsów”? Może komuś przeszkadzają? A policja też wjechała na plażę nielegalnie, bo jest zakaz wjazdu. Ps. Pozdrawiam wszystkich „Morsów”. Ja się nie dam!” - stwierdził na koniec Czytelnik. Na wyjaśnienia Policji i Ratusza trzeba było poczekać. Zarówno „mundurowi”, jak i „urzędowi”, zapewniają, że nikt na morsy do nich się nie skarżył. Na brak regulacji prawnych w Prawie wodnym, sprzyjających morsom, skarżył się do Sejmu wójt Jan Broda z Gminy Komorniki, apelując o umożliwienie legalności morsowania poza sezonem. Zatem zagadka dla prawników: czy na nielegalnym kąpielisku legalny jest znak zakazu kąpieli, ustawiony w czasie, gdy kąpielisko było legalne? I co z prawem do kąpieli poza kąpieliskami na łonie natury?
„Monitoring nie zarejestrował sytuacji”
W sprawie sytuacji na plaży miejskiej w Łomży 31. grudnia 2023 r. ok. godz. 14.20 wypowiedziała się st. asp. Karolina Wojciekian, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Łomży, z wieścią, że „nie posiadamy informacji jakoby patrol policji miał w tym miejscu i czasie podejmować czynności służbowe. W sprawie zabezpieczono monitoring plaży miejskiej, który nie zarejestrował wskazanej przez Pana sytuacji. W przeszłości nie było mandatów karnych za morsowanie, nie odnotowano również zgłoszeń dotyczących morsów.
Zgodnie z art. 4 pkt. 2 Ustawy z dnia 18.08.2011 o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, znak zakazu kąpieli należy do zarządcy. Zgodnie z art. 3 pkt. 2 wspomnianej ustawy, osoby przebywające na obszarach wodnych obowiązane są do stosowania się do znaków nakazu i zakazu umieszczanych przez podmioty (od red. - o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy - uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego). Naruszenie takich zakazów uregulowane jest w art. 55 Kodeksu Wykroczeń.
Nadmieniam, iż patrole policji w sezonie zimowym wjeżdżają na teren plaży w celach służbowych, między innymi, aby sprawdzić, czy nie przebywają tam osoby narażone na wychłodzenia. W rozmowie z zarządcą ustalono, iż znak nie dotyczy służb ratunkowych, jednak w najbliższym czasie zostanie na znaku zamieszczona dodatkowa tabliczka doprecyzowująca tę kwestię”.
„Sezon kąpielowy trwa od 1. czerwca do 30. września”
- Z inicjatywy Prezydenta Miasta corocznie przed sezonem kąpielowym dokonywana jest analizy zagrożeń, w tym identyfikacji miejsc, w których występuje zagrożenie dla bezpieczeństwa osób wykorzystujących obszar wodny do pływania, kąpania się, uprawiania sportu lub rekreacji, w której uczestniczą przedstawiciele: Komendy Miejskiej Policji w Łomży, Okręgowego WOPR Łomża, Straży Miejskiej Łomży oraz Urzędu Miejskiego w Łomży. Podczas analizy podejmowane są decyzje o ustawieniu znaków – poinformował nas Łukasz Czech główny specjalista w Ratuszu.
- W sezonie letnim policja zwiększa ilość i częstotliwość patroli pieszych i rowerowych na terenach nadrzecznych oraz, w miarę możliwości, patroli łodzi motorowej. Patrolowanie terenów nabrzeży Narwi traktowane jest priorytetowo także przez Straż Miejską.
Zgodnie z przepisami prawa wodnego, sezon kąpielowy w Polsce trwa od 1. czerwca do 30. września. Obecnie nie ma przepisów prawa, które jednoznacznie regulowałyby możliwość korzystania z kąpielisk poza tym okresem. Do Sejmu trafiła petycja, aby samorządy w drodze uchwały, będącej aktem prawa miejscowego, sezon kąpielowy mogły wyznaczyć również w innym terminie. Do Urzędu Miejskiego dotychczas nie wpływały skargi na działanie „morsów”. Wiele z wydarzeń, organizowanych przez miłośników lodowatych kąpieli, odbywa się przy udziale, m.in. ratowników WOPR.
„Zachowanie staranności w celu ochrony życia i zdrowia”
Właścicielem terenu nadbrzeżnego, brzegowego w granicach administracyjnych Łomży – czyli od przeprawy mostowej w Piątnicy do końca ulicy Zdrojowej jest Miasto Łomża. W sytuacji gdy powierzona zostaje organizacja np. kąpieliska lub miejsca okazjonalnie przeznaczonego do kąpieli, rolę tę przejmuje np. Okręgowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, czyli podmiot wyłoniony w przeprowadzanym konkursie ofert.
Zgodnie z Ustawą z 18. sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, jego zapewnienie polega na dokonaniu, we współpracy z Policją i działającymi na danym terenie podmiotami, analizy zagrożeń, w tym identyfikacji miejsc, w których występuje zagrożenie dla bezpieczeństwa osób, które pływają, kąpią się, uprawiają sportu lub rekreację. Osoby te obowiązane są do zachowania staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób, a w szczególności: 1) zapoznania się z zasadami korzystania z danego terenu, obiektu lub urządzenia i ich przestrzegania; 2) stosowania się do znaków nakazu i zakazu umieszczanych przez podmioty, o których mowa w art. 12 ust. 1; 3) zapoznania się i dostosowania swoich planów aktywności do umiejętności oraz aktualnych warunków atmosferycznych; 4) użytkowania sprzętu odpowiedniego do rodzaju podejmowanej aktywności, sprawnego technicznie i zgodnie z jego przeznaczeniem i zasadami użycia; 5) bezzwłocznego informowania odpowiednich służb ratowniczych lub podmiotów, o których mowa w art. 12 ust. 1, o zaistniałym wypadku lub zaginięciu osoby oraz o innych zdarzeniach nadzwyczajnych mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo osób.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146