Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Strażacy z Nowogrodu nie dojadą?

Czarne chmury zawisły nad funkcjonującą od ponad 125 lat jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowogrodzie. Przed kilkoma dniami burmistrz Nowogrodu Szczepan Zalewski zerwał porozumienie w sprawie włączenia tej jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Strażacy i burmistrz twierdzą, że może to doprowadzić do fizycznej likwidacji jednostki, przy czym obie strony twierdzą, że za ten stan rzeczy winni są ci drudzy...

Decyzje burmistrza o wypowiedzeniu porozumienia zszokowała nie tylko strażaków ochotników z Nowogrodu, ale także generała pożarnictwa Komendanta Wojewódzkiego PSP w Białymstoku Bogdana Kołakowskiego, który w środę przyjechał do Łomży... Wpisanie jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oznacza, że może ona być użyta w akcjach ratunkowych także poza Nowogrodzem o ile zachodzi taka potrzeba.
Prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Łomży Kazimierz Dąbkowski mówi że strażacy są zszokowani, przerażeni i... bezsilni. Jeszcze nigdy nie było takiego przypadku. Prezesa Zarządu OSP w Nowogrodzie Bronisław Zwierciadłowski podkreśla, że decyzja burmistrza spadła na nich jak grom z jasnego nieba. Strażacy zastanawiają się co jeszcze może się zdarzyć... „Póki co baki strażackich samochodów są pełne i przynajmniej na razie wzywani do ratowania życia i mienia strażacy ochotnicy z Nowogrodu będą wyjeżdżać na ratunek – mówi Zwierciadłowski.
Tymczasem burmistrz Szczepan Zalewski podkreśla, że mówienie o zakazie tankowania pojazdów strażaków to „wierutna bzdura”. Dodaje, że „strażacy z OSP w Nowogrodzie mają dwa bojowe samochody i te są i będą utrzymywane przez gminę”. Zalewski argumentuje, że zerwał trójstronne porozumienie (zawarte 25.02.2005r pomiędzy: Komendantem Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży,.Burmistrzem Miasta Nowogrodu i Ochotniczą Strażą Pożarną w Nowogrodzie) bo straż w Nowogrodzie nie spełnia wymogów formalnych w nim zawartych. Zdaniem burmistrza OSP zobowiązała się do wystawienia 20 strażaków na akcje, a niezbędne badania i ubezpieczenie ma tylko 11 strażaków.

Niemniej jak wydaje się rzeczywistą przyczyną jest spór o samochód jaki przed rokiem rozgorzał pomiędzy burmistrzem a strażakami. Wówczas Komenda Stołeczna Policji w Warszawie przekazała Volgswagena busa strażakom z OSP w Nowogrodzie, ale laweta którą wysłał po niego do Warszawy burmistrz zawiozła go do OSP w Mątwicy. Strażacy z Nowogrodu przez sądem dochodzili praw do busa i wygrali. W grudniu Sąd Okręgowy orzekł, że policjanci samochód przekazywali do Nowogrodu i tam powinien on trafić. W czwartek (2.02.2006) strażacy z OSP w Nowogrodzie odebrali go z jednostki w Mątwicy.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę