Województwo łódzkie zyska aż 8 nowych miast od 2024 roku
Od stycznia 2024 roku mapa województwa łódzkiego będzie bogatsza o kolejne osiem miast. Wnioski samorządów z regionu o zmianę statusu miejscowości uzyskały zielone światło Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz zostały zatwierdzone przez Radę Ministrów. Oznacza to, że z początkiem nowego roku liczba miast w Łódzkiem wzrośnie z dotychczasowych 52 do 60.
Nowe miasta w województwie łódzkim
W Łódzkiem w ostatnim czasie dynamicznie wzrasta liczba miast. Jeszcze w grudniu 2022 roku było ich 48, a już nieco ponad rok później będzie ich aż 60. Do czterech miejscowości, które uzyskały status miasta 1 stycznia 2023 roku, wkrótce dołączy kolejne osiem. Stanie się to na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Rozporządzenie w tej sprawie zostało zatwierdzone przez Radę Ministrów 27 lipca 2023 r., a ogłoszone w Dzienniku Ustaw 31 lipca. Wejście przepisów w życie nastąpi z dniem 1 stycznia 2024 roku. W nowych przepisach przewiduje się nadanie statusu miasta ośmiu kolejnym miejscowościom z terenu województwa łódzkiego. Wszystkie wnioski samorządów z tego regionu uzyskały pozytywną rekomendację MSWiA.
Miastami od 2024 roku zostaną: Grabów (powiat łęczycki), Kiernozia (łowicki), Białaczów i Żarnów (opoczyński), Inowłódz (tomaszowski), Osjaków (wieluński), Bolesławiec (wieruszowski) oraz Parzęczew (zgierski). Warto zauważyć, że wszystkie te miejscowości posiadały już w przeszłości status miasta, lecz straciły go około XVIII – XIX wieku.
Prawa miejskie szansą na rozwój miejscowości
Szansę na rozwój w uzyskaniu statusu miasta widzi m.in. Jarosław Trojan, wójt gminy Osjaków. – Jeśli przyszłe władze gminy będą starały się to, że Osjaków jest miastem, w sposób umiejętny wykorzystać, to może być impuls prorozwojowy i to też trzeba brać pod uwagę. Osjaków był miastem i myślę, że zasługuje na to, żeby znów być miastem – mówił Trojan w rozmowie z portalem info.wielun.pl. Osjaków ostatecznie w 2024 roku po ponad dwóch wiekach odzyska status miasta, a przed lokalnym urzędem gminy z tej okazji zostanie zorganizowana huczna impreza sylwestrowo – noworoczna.
Warto przypomnieć, że niespełna 12 miesięcy temu, 1 stycznia 2023 roku, w województwie łódzkim prawa miejskie odzyskały Ujazd (powiat tomaszowski), Rozprza (powiat piotrkowski), Jeżów (powiat brzeziński) oraz Dąbrowice (powiat kutnowski).
Nowych miast mogło być jeszcze więcej
Ważny głos w sprawie nadania miejscowościom praw miejskich mieli też sami mieszkańcy, których opinie były zbierane w ramach konsultacji społecznych. Choć samorządowcy, tak jak wspomniany wcześniej Jarosław Trojan, często przekonywali, że nadanie statusu miasta nie wiąże się z żadnymi negatywnymi konsekwencjami dla mieszkańców, nie wszyscy byli zachwyceni perspektywą zamiany swojej małej ojczyzny w miasto.
Taką szansę odrzucili mieszkańcy gminy Bielawa w powiecie łowickim. Również ta miejscowość miała szansę na odzyskanie statusu miasta, ale w jej przypadku pomysł nie zyskał aprobaty mieszkańców. Zarówno w samej Bielawie, jak i w pozostałych miejscowościach gminy, przeciwko nadaniu miejscowości statusu miasta zagłosowało ponad 60 proc. biorących udział w konsultacjach. W rezultacie w tym przypadku nie złożono do ministerstwa wniosku o nadanie praw miejskich.
tekst płatny