Wyrok za zniszczenie układu urbanistycznego Łomży
Za zniszczenie części chronionego prawem historycznego układu urbanistycznego Łomży Sąd Rejonowy w Łomży skazał Bolesława G. na karę grzywny 150 stawek dziennych. Wyrok nie jest prawomocny.
Wykształcony w średniowieczu układ urbanistyczny Łomży z centralnym rynkiem, prostokątnym układem ulic i bloków zabudowy 15 stycznia 1957 roku został wpisany do rejestr zabytków nieruchomych. Ochroną konserwatorską objęto wówczas obszar w granicach ulic: Zamiejskiej, Zjazdu, rzeki Narew oraz ulic Sikorskiego, Polowej, 3 Maja i Wiejskiej. Oznacza to, że prace remontowe na tym obszarze wymagają konsultacji i zgody Konserwatora Zabytków.
Jak się okazuje w 2020 roku, w trakcie remontu ulicy Wiejskiej z budową parkingu prowadzonym przez Urząd Miejski, zmieniono przebieg ulicy Wiejskiej. Zastępca Prokuratora Okręgowego Anna Zejer wyjaśnia, że „w miejscu nieistniejącej stacji benzynowej zmieniono przebieg ulicy Wiejskiej, która powstała w 1824 roku jako część nowotworzonej ówcześnie dzielnicy Rembielin”.
Przed remontem ulica Wiejska łączyła się z ulicą Wojska Polskiego i Nowogrodzką na jednym skrzyżowaniu. Po zmianach historyczna ulica łączy się z Nowogrodzką w zupełnie nowym, niehistorycznym miejscu.
„Zgromadzony materiał dowodowy uprawnił do sformułowania i przedstawienia Bolesławowi G. zarzutu, że dnia 29 marca 2017 roku w Łomży, woj. podlaskiego, jako funkcjonariusz publiczny, pełniąc funkcję Kierownika Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku wydał pozytywną opinię w sprawie inwestycji drogowej o sygnaturze Ł.5152.71.2017.ET i dopuścił do wybudowania parkingu na części jezdni ulicy Wiejskiej na skrzyżowaniu z ulicą Wojska Polskiego i Nowogrodzką i zniszczenia części historycznego układu urbanistycznego miasta Łomży chronionego prawem w tym na podstawie decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku z dnia 15 stycznia 1957 roku, Nr. Kult. V-2b-4-81-457 oraz Uchwały nr 62/XI/15 Rady Miejskiej Łomży z dnia 24 czerwca 2015 roku przez co nie dopełnił warunków umożliwiających trwale jego zachowanie, udaremnienie jego zniszczenia i uwzględnienia jego ochrony w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, działając na szkodę interesu publicznego , w tym miasta Łomży tj. o przestępstwo z art. §1 k.k. w zb. z art. 180 ust 1 w zw. z art. 6 ust 1 pkt 1b ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad nimi”.
Podczas oficjalnego otwarcia inwestycji w grudniu 2020 roku wiceprezydent Andrzej Garlicki przebudowę wspomnianego miejsca uzasadniał względami bezpieczeństwa. Mówił, że to było bardzo dziwne, trudne i niebezpieczne skrzyżowanie, a zmiana jego geometrii to poprawi.
Jak czytamy w informacji prokuratury, Sąd Rejonowy w Łomży w toku postępowania jurysdykcyjnego uznał Bolesława G. za winnego popełnienia w/w czynu i skazał go na karę grzywny w wymiarze 150 stawek dziennych ustalając wysokość jednej stawki na kwotę 30 złotych. Ponad to zasądził pokrycie kosztów procesu oraz podanie wyroku do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie na tablicy informacyjnej Urzędu Miejskiego w Łomży.