Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 128

Cysterna jak bomba...

Jedna osoba zabita, trzy ranne, zniszczone trzy samochody i jeden budynek – to bilans wypadku, jaki wydarzył się na ul. Zjazd. Choć wszystko wyglądało makabrycznie, tylko cudem nie doszło do znacznie większej tragedii. Gdy opel vectra czołowo zderzył się z ciężarowym renault – cysterną przewożącą ponad 20 ton paliwa, a ta uderzyła jeszcze w stojący ponad sto metrów dalej budynek MPWiK... nie wybuchła. Uszkodzeniu uległa tylko ta jej komora, w której nie było paliwa.

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło we wtorek kilkanaście minut przed godz. 14.00. Ulicą Zjazd od strony Piątnicy do Łomży jechał biały opel vectra. W przeciwną stronę – z górki – zjeżdżał ciągnik siodłowy renault z podczepioną cysterną do przewożenia paliw. Na wysokości stadionu ŁKS-u, mimo podwójnej linii ciągłej, kierowca opla usiłował wyprzedzić inny pojazd... Nie udało się... Z całym impetem, lewą stroną samochodu uderzył w przód jadącej w kierunku Piątnicy ciężarówki.Siła uderzenia była tak wielka, że kierowcę opla wyrzuciło z samochodu... nie przeżył. Rozpędzona cysterna zjechała zaś na drugą stronę jezdni... na pobocze..., a po przejechaniu jeszcze około stu metrów przez bramę wpadła na teren Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji i uderzyła w oddalony od jezdni o kilkadziesiąt metrów budynek administracyjny.

Siłę uderzenia z jaką cysterna wbiła się w narożnik budynku zminimalizowały: brama, betonowe słupki i drzewa, które taranowała ciężarówka. Jedno z powalonych drzew przewróciło się na zaparkowany w pobliżu ford mondeo.

Poza kierowcą opla, który zginął na miejscu, ranne zostały jeszcze trzy osoby. Dwie z nich to pasażerowie opla, trzecim jest kierowca ciężarówki. Wszystkich odwieziono do szpitala. Na szczęście nikt nie ucierpiał w uszkodzonym przez cysternę budynku. Choć w pokoju, który został zniszczony zazwyczaj pracują trzy osoby, w tym czasie przebywała tam tylko jedna z nich. Kobieta siedziała za biurkiem w przeciwległym końcu pokoju. Poza szokiem... niemal nie doznała żadnych obrażeń. Pracownik, który zazwyczaj siedzi przy biurku w rozwalonym rogu pokoju był na urlopie, a inny kilka chwil przed uderzeniem wyszedł z pomieszczenia... Jak podkreśla Gilbert Okulicz-Kozaryn, wiceprezes MPWiK, kobieta od środy jest na zwolnieniu lekarskim. Przez kilkadziesiąt minut po wypadku była w szoku... Lekarze musieli podać jej środki na uspokojenie...
Straty materialne spowodowane wypadkiem wiceprezes miejskiej spółki szacuje na kilkadziesiąt tysięcy złotych. „Praktycznie został rozwalony cały narożnik budynku. Obsunął się także strop... na razie nie widać, aby zniszczenia były większe, ale i tak trzeba to będzie odbudować” - mówi Okulicz-Kozaryn. Niemniej, jak podkreśla, to błahostka w porównaniu z tym, do czego mogłoby dojść, gdyby ta cysterna wybuchła. „Pewnie byśmy już nie rozmawiali” - mówi Kozaryn, który w czasie wypadku był w innym, stojącym kilkadziesiąt metrów dalej budynku. Cysterna przewoziła 23 tysiące litrów benzyny i oleju napędowego. Gdyby doszło do ewentualnego wybuchu trudno sobie nawet wyobrazić rozmiary katastrofy. Jak podkreślają strażacy i policjanci, szczęściem w nieszczęściu było to, że cysterna nie rozszczelniła się i nie doszło do wycieku przewożonego paliwa. Okazało się, że pierwsza komora cysterny, która bezpośrednio uderzyła w budynek, i która została fizycznie uszkodzona była pusta... Paliwo znajdowało się w pozostałych komorach.

Przez kolejnych 6 godzin przejazd z Piątnicy do Łomży starym mostem był zablokowany. Poza uprzątaniem jezdni z pozostałości po zniszczonym oplu, głównym problemem strażaków i policjantów było bezpieczne przetransportowanie paliwa z cysterny poza miasto. Do Łomży dojechały zastępcze cysterny, które miały bezpiecznie przepompować i wywieźć ładunek. Okazało się jednak, że uszkodzenia samochodu, który uległ wypadkowi uniemożliwiają przepompowanie paliwa na miejscu. Straż pożarna i policja zdecydowały się na podczepienie innego ciągnika siodłowego i przeholowanie cysterny z niebezpiecznym ładunkiem do Piątnicy. To tam nastąpiło przepompowywanie paliwa...

***
zobacz zdjęcia tego wypadku: Tragiczny wypadek na Zjeździe


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę