środa 1.02.2006
Gazeta Wyborcza - Cysterna wjechała w budynek Gazeta Wyborcza - Łomżyńscy dentyści z kontraktami Gazeta Współczesna - Przecięci obwodnicą Gazeta Współczesna - Lekarz bez mandatu Gazeta Współczesna - Coraz więcej pracy Kurier Poranny - Wojewoda chce swoich
Jedna osoba nie żyje, trzy trafiły do szpitala - to bilans wczorajszego tragicznego wypadku w Łomży.
A mogło być jeszcze gorzej - około 14. na ul. Zjazd 30-letni kierowca opla vectry, wyprzedzając inny samochód, zjechał na lewy pas i uderzył w nadjeżdżającą od strony Piątnicy ciężarówkę Renault z cysterną, przewożącą 20 tysięcy litrów paliwa. Kierowca opla zginął na miejscu. Cysterna wpadła przez bramę na teren Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji i uderzyła w budynek. Na szczęście nie doszło do wycieku. 29-letni kierowca ciężarówki oraz dwóch pasażerów opla z niewielkimi obrażeniami wylądowali w szpitalu w Łomży. Jeden z pasażerów opuścił szpital wieczorem. Ulica Zjazd była nieprzejezdna przez kilka godzin.
więcej: Gazeta Wyborcza - Cysterna wjechała w budynek
Gazeta Wyborcza - Łomżyńscy dentyści z kontraktami
Przede wszystkim odetchną pacjenci z powiatu kolneńskiego. Od dziś nie będą już mieli problemu ze znalezieniem dentysty
Zakończyło się zamieszanie ze stomatologami z Łomżyńskiego. 70 z nich, zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim, podpisało kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Od dziś zaczną leczyć ubezpieczonych pacjentów. Przez cały ubiegły miesiąc ich gabinety nie pracowały. Najgorzej mieli pacjenci powiatu kolneńskiego, gdzie nie było żadnego dentysty zakontraktowanego przez fundusz, niewielu działało też w samej Łomży. I to właśnie o Łomżę poszło stomatologom z Porozumienia.
- Zasady konkursu na usługi stomatologiczne ogłoszonego w ubiegłym roku wykluczały podpisanie umów ze wszystkimi lekarzami z tego miasta. Fundusz zaproponował kontraktowanie jednego etatu na trzy tysiące mieszkańców. Czternastu stomatologów pozostałoby bez umów. Poza tym proponowane stawki były bardzo niskie - mówi Włodzimierz Bołtruczuk z Porozumienia.
Po wcześniejszych nieudanych rokowaniach z funduszem ten postanowił ogłosić na początku roku drugi, uzupełniający konkurs dla dentystów z Porozumienia Zielonogórskiego. Rozstrzygnięto go wczoraj. Stawki się nie zmieniły, za to kontraktów wystarczyło dla wszystkich lekarzy.
- Stomatolodzy z Łomży uwarunkowali ich podpisanie zmniejszeniem o połowę wartości tych kontraktów. Musieliśmy zgodzić się na ten warunek - tłumaczy Grażyna Pawelec, rzecznik podlaskiego oddziału funduszu.
więcej: Gazeta Wyborcza - Łomżyńscy dentyści z kontraktami
Gazeta Współczesna - Przecięci obwodnicą
Dwa lata leżał w urzędniczych szufladach protest mieszkańców Woli Zambrowskiej, którzy nie zgadzają się, żeby obwodnica Zambrowa przecinała ich wieś. W tym czasie powstała dokumentacja inwestycji, a w 2007 roku... rozpocznie się budowa!– Drogi są potrzebne, ale nie wbrew ludziom! – mówią zrozpaczeni mieszkańcy.
Na obwodnicę nie godzą się też radni gminy Zambrów i jej wójt. Do Woli Zambrowskiej sprowadzają się bowiem ludzie zmęczeni miastem, kwitnie tu rolnictwo ekologiczne. Nikt nie chce tirów pod oknami!
Drogowe „kukułcze jajo”
Pod koniec listopada 2003 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaproponowała wariant przebiegu południowej części obwodnicy Zambrowa, „z ominięciem Woli Zambrowskiej”.
– Na 300 mieszkańców wioski na spotkanie w tej sprawie zaproszono kilkunastu, z czego tylko czterech mających ziemie i domy koło planowanej drogi – denerwuje się Waldemar Gołaszewski, sołtys Woli. – Poświadczono wówczas kłamstwo! Napisano „omija”, a obwodnica przecina wioskę.
– Przecina tereny niezabudowane, żadnego budynku nie trzeba wyburzyć – uściśla Marek Dembiński z GDDKiA. – Ale ktoś podrzucił wam kukułcze jajo – przyznaje.
więcej: Gazeta Współczesna - Przecięci obwodnicą
Gazeta Współczesna - Lekarz bez mandatu
Nie pomogła ponadroczna walka w sądach ani opinia współtwórcy reformy administracyjnej prof. Michała Kuleszy. Robert Niedźwiecki straci mandat radnego powiatu kolneńskiego, bo Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał w mocy decyzję wojewody. Nowym członkiem rady zostanie następny z listy SLD – Dariusz Łosiewski.
Robert Niedźwiecki jest ginekologiem. Prowadził prywatny gabinet w budynku należącym do powiatu, a tym samym złamał ustawę o samorządzie terytorialnym. W 2004 r. zarząd powiatu poinformował o tym wojewodę podlaskiego, a ten nakazał radzie podjąć uchwałę o wygaszeniu mandatu. Broniąc kolegi, grupa radnych wykorzystała wszelkie prawne możliwości, jednak mandatu nie uratowali.
– Z decyzją sądu się nie dyskutuje – komentuje radny Andrzej Duda. – Dziwi tylko, że wojewoda jednego radnego, który prowadził działalność na mieniu powiatu pozbawia mandatu, a drugiego, który wykorzystuje je z wyrachowania – nie.
więcej: Gazeta Współczesna - Lekarz bez mandatu
Gazeta Współczesna - Coraz więcej pracy
– Codziennie z linii schodzi sto okien, a niedługo będzie to 2 tysiące sztuk tygodniowo – cieszy się Krzysztof Gumkowski, kierownik zambrowskiego oddziału irlandzkiej firmy Keylite. W wyremontowanej hali Zamteksu rozkręca produkcję. Zatrudni 250 osób, głównie bezrobotnych.
– Na razie pracujemy „na pół gwizdka” – mówi Gumkowski. – Dopiero przygotowujemy montaż trzech linii produkcyjnych, bo teraz działa tylko jedna. Stopniowo uruchomimy wszystko, zatrudnimy kolejnych pracowników. Tylko dwie osoby z załogi pochodzą z Irlandii, to kontrolerzy nadzorujący obróbkę drewna i metalu. Reszta to tutejsi.
Na rozkręcenie przedsięwzięcia i zatrudnienie 250 pracowników Keylite ma trzy lata. Taką deklarację złożył w umowie ze spółką miejską Zarząd Nieruchomościami, administrującą Zambrowskim Parkiem Maszynowym.
Do kompletnie wyremontowanej hali dawnych zakładów bawełnianych wprowadzą się też wkrótce dwie inne firmy: polska i jugosłowiańska. Dadzą pracę kolejnym 150 ludziom.
– To absolutne minimum, a wiemy że potrzeby będą większe – twierdzi Stefan Wojno, prezes Zarządu Nieruchomościami. – Tak wynika z rozmów prowadzonych z szefami firm dzierżawiących halę. A wynajęliśmy już całą powierzchnię: i produkcyjną i biurową.
więcej: Gazeta Współczesna - Coraz więcej pracy
Kurier Poranny - Wojewoda chce swoich
Dr Kazimierz Romanowski, który ostatnie dziewięć lat pracował w magistracie, ma zastąpić profesora Mariana Szamatowicza i odpowiadać za ginekologię i położnictwo w województwie. Kardiochirurgią miałby się zająć dr Wojciech Serwatka, który nie ma specjalizacji w tej dziedzinie. Samorząd lekarski tworzy specjalną komisję, żeby ostudzić zapał wojewody.
- Pan wojewoda jest zdumiony emocjami, jakie budzi w środowisku lekarskim wymiana konsultanta w dziedzinie kardiochirurgii. Zamierza powołać kilku nowych konsultantów, ale nie wie jeszcze kiedy - zarzeka się Adam Dębski, rzecznik wojewody.
Człowiek Jurgiela
"Porannemu" udało się dotrzeć do niektórych propozycji Jana Dobrzyńskiego, które przesłał do zaopiniowania Okręgowej Izbie Lekarskiej. Z listy konsultantów ma zniknąć m.in. profesor Marian Szamatowicz, odpowiedzialny za położnictwo i ginekologię. Jest znany w całym świecie jako specjalista od nieakceptowanej przez PiS metody zapłodnienia in vitro.
Kto go zastąpi? Dr n. med. Kazimierz Romanowski, od lat bliski współpracownik obecnego ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Problem w tym, że dr Romanowski już dziewiąty rok pracuje w urzędzie miejskim. - Ale mam kontakt z zawodem. Po godzinach przyjmuję pacjentki w "Eskulapie" i niepublicznej przychodni "Gencyja". Wcześniej przez 28 lat pracowałem w instytucje ginekologii Akademii Medycznej - twierdzi Kazimierz Romanowski i dodaje: - Ja wiem, że niektórzy będą pomniejszać moje zasługi, ale przecież konsultant nie operuje sam.
- Ale pomaga w najtrudniejszych zabiegach i nadzoruje leczenie najbardziej skomplikowanych przypadków - ripostuje profesor Szamatowicz. Kandydaturę wojewody ocenia krótko: - To polityka.
więcej: Kurier Poranny - Wojewoda chce swoich