Łomża nie jest dobrym miejscem do życia
Łomża podobnie jak region, nie jest najlepszym miejscem do życia. Taki wniosek płynie z Rankingu Serwisu Samorządowego PAP "Gmina Dobra do Życia" 2023, w którym nasze miasto znalazło się w drugiej połowie stawki. W województwie podlaskim najlepiej żyje się w Supraślu, Wasilkowie i Białymstoku. Wśród polskich miast najlepiej żyje się w Warszawie, Krakowie i Zielonej Górze a wśród gmin wiejskich w Kleszczowie, Dziwnowie i Lubinie.
„Jakość życia to stopień zaspokojenia potrzeb człowieka”. Dzielą się one na te materialne, czyli bytowe i niematerialne czyli m.in. zdrowotne, społeczne, środowiskowe, polityczne, edukacyjne. Oczywiście w różnym wieku człowiek ma różne potrzeby, a co za tym idzie, potrzebuje różnych usług publicznych. Ranking Serwisu Samorządowego PAP „Gmina Dobra do Życia” opracował prof. dr hab. Przemysław Śleszyński z PAN i jako typowy przyjął model rodziny składającej się z rodziców i dzieci w trakcie nauki szkolnej, mającej dziadków w odrębnym gospodarstwie domowym.
„Ranking powstał w oparciu o wskaźnik syntetyczny, będący sumą zestandaryzowanych i znormalizowanych 63 wskaźników cząstkowych, którym przypisano wagi” - czytamy. Wskaźniki zgrupowano według 10 obszarów aktywności człowieka i zagospodarowania przestrzennego (1. Środowisko naturalne, 2. Rozwój demograficzny, 3. Rozwój społeczno-ekonomiczny, 4. Rynek pracy, 5. Warunki mieszkaniowe, 6. Infrastruktura osadnicza i ład przestrzenny, 7. Zdrowie i bezpieczeństwo, 8. Dostępność i jakość usług, 9. Dziedzictwo, kultura i rekreacja, 10. Spójność i aktywność społeczna).
Autor zauważa, że w dostępnych zbiorach danych (głównie GUS) najwięcej jest informacji dotyczących materialnych aspektów sytuacji mieszkaniowej i nasycenia usługami. Najmniej jest lub nie istnieją dane dotyczące „powszechnych” elementów jakości życia (np. czasu traconego codziennie na dojazdy do pracy poprzez zatłoczenie na drogach). Dlatego dla części zagadnień muszą być wykorzystywane wskaźniki skorelowane (pochodne) lub alternatywne.
Wśród 63 wskaźników cząstkowych można znaleźć m.in.: klimatyczny bilans wodny, usłonecznienie, prawdopodobieństwo wystąpienia gołoledzi, dostępność zieleni, zanieczyszczenie środowiska, zastępowalność pokoleń, budżet gminy, ubóstwo dochodowe, bezrobocie, przeciętne wynagrodzenie, warunki mieszkaniowe, niska emisja, opieka zdrowotna, bezpieczeństwo w różnych odmianach, dostępność kolei, ścieżko rowerowe, żłobki, zasoby bibliotek, czy młodzież zaangażowana w kulturę.
Wskaźnik jakości życia dla Miasta Łomża wyniósł 51,03, czym znaleźliśmy się się pod koniec zestawienia miast na prawach powiatu. Na ponad 2,5 tysiąca samorządów, Łomża znalazła się na 1277 miejscu, czyli już w drugiej połowie. W województwie podlaskim pod tym względem naleźliśmyu się na 27 miejscu. Lepiej żyje się w Białymstoku, Suwałkach, Kolnie ale i Białowieży. Na 41 miejscu w województwie i 1608 w kraju ze wskaźnikiem na poziomie 49,64 znalazł się Nowogród. Piątnica (wskaźnik 49,28) zajęła 47 miejsce (1703 w kraju), a gmina Łomża (wskaźnik 49,28) na miejscu 48 (1705).
Wśród miast najlepiej żyje się w Warszawie (wskaźnik 64,02), wśród gmin w Kleszczowie (68,17). W województwie podlaskim najlepiej żyje się w Supraślu (61,58).