Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 05 października 2024 napisz DONOS@

Czy spółka z o.o. musi mieć osobne konto? Jak je wybrać?

Czy każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do założenia konta firmowego? Nie, ale zwykle warto to zrobić. Gdy działalność się rozwija, osobny rachunek bankowy może stać się nieodzowny. W takim momencie przyda się pomoc w wyborze odpowiedniej oferty. Gdzie takie znaleźć i kiedy w ogóle konto dla spółki z o.o. będzie niezbędne? Koniecznie trzeba się tego dowiedzieć.

Wymagania prawne w stosunku do spółek z o.o.

Wśród produktów finansowych oferowanych przez banki znajdują się konta dla różnych grup klientów, w tym osobiste i firmowe. Co ciekawe, stosowana przez instytucje finansowe nomenklatura nie pokrywa się z tą używaną przez ustawodawcę. Co to oznacza? W przepisach polskiego prawa nie występuje rozróżnienie rachunków bankowych. Innymi słowy, każde konto jest po prostu kontem. Nie oznacza to jednak, że propozycje dla przedsiębiorców są jednakowe z tymi dla klientów indywidualnych.

Choć brakuje prawnego oddzielenia pojęć, to w wielu przypadkach założenie rachunku firmowego to konieczność. Właściciele spółek z ograniczoną odpowiedzialnością nie mają nawet innego wyboru. Powodem jest m.in. status prawny tego rodzaju podmiotu gospodarczego. W przeciwieństwie do małej działalności za ewentualne niepowodzenia biznesowe odpowiada nie przedsiębiorca, ale sama spółka. Stanowi ona odrębną osobę prawną, a w związku z tym choćby zadłużenie wobec wierzycieli pokrywa się z kapitału zakładowego firmy, a nie prywatnego majątku właściciela.

Kolejny wymóg prawny związany jest z wysokością przychodów oraz wartością transakcji kupna i sprzedaży realizowanych dla firmy. Jeśli kwoty te przekraczają 15 tys. zł brutto, posiadanie konta dla spółki to konieczność. Przedsiębiorca, który go nie założy, nie może nabywać i handlować żadnymi towarami w imieniu firmy. Co więcej, takiej osobie nie wolno także rozliczać podatku VAT. 

O rachunku dla swojej działalności warto jednak pomyśleć nie tylko wtedy. Daje on bowiem możliwość wykonywania transakcji bezgotówkowych. Ponadto wszelkie przychody i rozchody łatwiej ewidencjonować, co staje się nieocenione, gdy trzeba rozliczyć się z fiskusem.

Wybór taniego konta dla spółki z o.o.

Skoro wiadomo już, że w prowadzeniu spółki z o.o. nie można się obejść bez konta firmowego, pora na jego wybór. W tym celu najlepiej skorzystać z porównywarki ofert Bankier SMART. Po kliknięciu linku https://www.bankier.pl/smart/konta-dla-spolek na docelowej stronie internetowej pojawiają się aktualne propozycje wielu banków. Dzięki temu skraca się czas potrzebny na podjęcie właściwej decyzji. Walorem tego rankingu jest również przejrzysta prezentacja. Dzięki temu szybko da się sprawdzić, ile kosztuje:

  • samo bycie posiadaczem konta;

  • firmowa karta płatnicza;

  • prowizje za korzystanie z bankomatów.

Opłata za konto dla spółki z o.o.

Drobne kwoty (rzędu około 10 zł) za konto firmowe to najlepszy przykład, że w warunki umów z bankami trzeba się dokładnie wczytywać. Choć w istocie sumy, które mogą co miesiąc odliczyć z rachunku, są niewielkie, warto wiedzieć, kiedy to robią. Dość często zdarza się, że stawka za konto jest zerowa, ale tylko na czas trwania promocji, czyli np. przez rok. Po tym czasie pewna kwota zostaje odliczana już zawsze.

W propozycjach dla firm spotkać się można także z planami kont. W zależności od tego, który z nich wybierze przedsiębiorca, dostępne mogą być dodatkowe usługi. Jeśli właśnie taka oferta wzbudziła zainteresowanie, dobrze jest się zastanowić, czy na pewno będą one potrzebne. Niewykluczone, że najtańszy, czy nawet darmowy plan wystarczy do codziennego funkcjonowania firmy.

Stawka za używanie firmowej karty płatniczej

Kolejnym niewielkim kosztem może stać się opłata za kartę płatniczą. Na szczęście klienci biznesowi, tak samo, jak indywidualni, mają szansę jej uniknąć bez większego wysiłku. Przeważnie prowizja za kartę płatniczą naliczana jest jedynie, gdy posiadacz zbyt rzadko jej używa. Najlepiej więc wykonać przewidzianą przez bank liczbę transakcji zbliżeniowych albo zapłacić w ten sposób wyznaczoną minimalną sumę. Tyle wystarczy, by na firmowym koncie pozostało kolejnych kilka złotych.

Prowizje za wypłaty gotówki z bankomatów

Choć instytucje zachęcają klientów do płatności kartą, korzystanie z bankomatów też nie wiąże się z wysokimi wydatkami. Najprościej się ich ustrzec, wybierając urządzenie własnego banku. Jeśli w pobliżu go nie ma, na ogół za darmo da się wypłacić gotówkę w maszynach innych, wskazanych konkurentów i firm zajmujących się płatnościami gotówkowymi.

Przedsiębiorcy, którzy spodziewają się, że gotówka w dużej ilości będzie im potrzebna, powinni jeszcze zwrócić uwagę na sposób naliczania prowizji. W większości ofert jest ona stałą, niewielką sumą wynoszącą kilka złotych. Zdarza się jednak, że stawka za wypłatę pieniędzy pokazuje się jako procent od sumy transakcji. W takich przypadkach może się okazać, że wzięcie z bankomatu wysokiej kwoty będzie związane z pobraniem proporcjonalnie wysokiej prowizji.

Co zrobić w takiej sytuacji? Pieniądze można wziąć z kasy w oddziale banku. Taka usługa kosztuje zwykle nie więcej niż 10 zł. Przed udaniem się do placówki koniecznie trzeba jednak sprawdzić, kiedy można wypłacić środki. Niestety, nie zawsze czas otwarcia kasy pokrywa się z godzinami przyjmowania klientów w instytucji finansowej. Zdarza się, że do jej zamknięcia dochodzi kilka godzin przed zakończeniem pracy filii terenowych.

Dodatkowe korzyści, które daje konto dla spółki z o.o.

Założenie konta dla spółki z o.o. czasem daje dodatkowe profity, nieraz w wysokości nawet kilkuset złotych. Warto zwrócić uwagę na takie oferty, choć należy też pamiętać, że nie każdemu przedsiębiorcy uda się zdobyć całą kwotę. Na ogół składają się na nią pomniejsze działania, których wykonanie uprawnia do otrzymania jej części. Dla przykładu już za samo otwarcie rachunku banki przyznają bonus.

Szansa na przelew dodatkowych środków wzrasta, gdy skorzysta się z innych produktów finansowych. Do popularnych wymogów należą, m.in. podpisanie umowy na leasing samochodów służbowych lub sprzętu elektronicznego, wzięcie terminala do płatności zbliżeniowych, zdecydowanie się na kredyt dla firmy, zwrot kosztów paliwa oraz wybór konta z daną kartą debetową. Co ważne, bonusy są wypłacane przez określony czas, czyli do momentu skończenia promocji.

tekst płatny

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę