Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Lecznicza marihuana a rak - jakie są fakty?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmagających się z chorobami nowotworowymi szuka alternatywnych metod leczenia. Jednym z popularniejszych sposobów jest wykorzystanie leczniczej marihuany. W tym artykule omówimy, jakie właściwości lecznicze posiada ta roślina oraz jakie badania zostały przeprowadzone w celu zbadania jej wpływu na raka.

Jakie właściwości lecznicze posiada marihuana?

Medyczna marihuana (konopie indyjskie) posiada wiele właściwości leczniczych, m.in. przeciwbólowych, przeciwzapalnych i neuroprotekcyjnych. Ponadto działa antydepresyjne i przeciwlękowo. 

Marihuana medyczna wykazuje również pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego oraz pomaga w łagodzeniu objawów chorób autoimmunologicznych, takich jak np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Co więcej, może być pomocna w leczeniu zaburzeń snu, ponieważ działa uspokajająco i relaksująco.

Wpływ marihuany na raka - badania

Badania nad wpływem medycznej marihuany na raka są prowadzone od wielu lat, a część z nich skupia się na sprawdzaniu właściwości przeciwnowotworowych kannabinoidów, które są głównym składnikiem marihuany. 

Jedno z najważniejszych badań zostało przeprowadzone przez National Cancer Institute w 2012 roku. Wyniki pokazały, że kannabinoidy mogą hamować wzrost komórek rakowych i indukować ich śmierć.

Kolejne badania skupiły się na badaniu wpływu marihuany na konkretne rodzaje raka. Na przykład badania przeprowadzone w Hiszpanii wykazały, że THC i CBD mogą mieć pozytywny wpływ na leczenie raka piersi poprzez hamowanie wzrostu komórek nowotworowych i zmniejszenie rozmiaru guza. Podobne wyniki uzyskano również w przypadku raka płuc oraz mózgu.

Medyczna marihuana w leczeniu raka

Wyniki badań dotyczących zastosowania medycznej marihuany w leczeniu raka są bardzo obiecujące i wskazują, że konopie mogą mieć pozytywny wpływ na przebieg choroby. 

Wiele z nich wykazało, że kannabinoidy zawarte w marihuanie mogą hamować wzrost komórek rakowych oraz zmniejszać rozmiar guzów nowotworowych. Ponadto marihuana może pomóc w łagodzeniu objawów związanych z chemioterapią, takich jak nudności i wymioty. 

Kannabinoidy zawarte w marihuanie mają również właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, co może pomóc pacjentom cierpiącym na ból spowodowany przez chorobę nowotworową.

Należy jednak pamiętać, że większość badań dotyczących leczniczej marihuany i raka była prowadzona na zwierzętach lub in vitro, co sprawia, że potrzebne są dalsze badania kliniczne na ludziach, aby potwierdzić skuteczność i bezpieczeństwo stosowania marihuany w leczeniu raka. 

Jakie są perspektywy związane z wykorzystaniem leczniczej marihuany w walce z rakiem?

Wykorzystanie leczniczej marihuany w walce z rakiem budzi wiele nadziei, ale jednocześnie wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jednym z największych problemów jest brak standardowych procedur i dawek stosowanych w terapii.

Każdy organizm reaguje inaczej na substancje zawarte w marihuanie, co utrudnia ustalenie optymalnej dawki dla pacjenta. Ponadto, nie ma jednoznacznych dowodów na skuteczność tej metody leczenia.

Niemniej jednak, coraz więcej badań potwierdza pozytywny wpływ marihuany na objawy towarzyszące chorobie nowotworowej, takie jak ból, nudności czy utrata apetytu, co sprawia, że wiele osób cierpiących na raka decyduje się na stosowanie tej metody leczenia jako uzupełnienie tradycyjnych terapii. 

tekst płatny

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę