Koalicja, Opozycja i Konfederacja do Sejmu i Senatu
- W najbliższym czasie poznamy kandydatów na posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości, ale o tym, kogo i kiedy, zadecyduje kierownictwo partii na Nowogrodzkiej – mówi Wojciech Nierodzik, sekretarz PiS w województwie podlaskim. W tym tygodniu nazwiska kandydatów dla województwa podlaskiego podały: Koalicja Obywatelska i Opozycja - w tzw. pakcie senackim oraz Konfederacja.
Polska w wyborach do Sejmu została podzielona na 41 okręgów. Województwo podlaskie tworzy okręg nr 24, gdzie 15. października 2023 r. może zostać wybranych 14 posłów. Konfederacja w tym okręgu zamierza wystawić do rywalizacji o sympatię wyborców, o ich głosy i w efekcie o mandaty poselskie: Krzysztofa Bosaka, Adriana Stankiewicza i Krzysztofa Bartosika. Koalicja Obywatelska ma aż 28 kandydatów i kandydatek w okręgu 24, w tym na 1. miejscu Krzysztofa Truskolaskiego z Białegostoku, na 2. miejscu urzędniczkę ratuszową Alicję Łepkowską – Gołaś z Łomży oraz na 17. miejscu Adama Doliwę z Grajewa, a na 24. miejscu Agnieszkę Żyro – Kossakowską z Zambrowa.
Szymon Hołownia przed tygodniem obwieścił w rodzinnym Białymstoku, że będzie „jedynką” na liście Trzeciej Drogi w wyborach do Sejmu w okręgu 24, obejmującym Podlaskie. Czy poseł Stefan Krajewski w takim razie zostanie „dwójką” jako prezes Podlaskiego Zarządu Wojewódzkiego PSL?
„Mocne listy z mocnymi nazwiskami” PiS
Rzecznik PiS Rafał Bochenek powiedział w Polsat News w czwartek: „Do 6. września mamy czas, w związku z tym na pewno w terminie ustawowym to zrobimy”. „Chcemy, aby to były dobre listy, mocne listy z mocnymi nazwiskami, które pociągną nas i poprowadzą do zwycięstwa” (z: „DGP”). Nieoficjalnie od dawna w uznanych kręgach polityczno-samorządowych mówi się o powtórzonych i możliwych do akceptacji przez Nowogrodzką kandydaturach na posłów z partii PiS: Lech Antoni Kołakowski – Łomża, Kazimierz Gwiazdowski – Radziłów, Jarosław Zieliński – Suwałki i świeża twarz w krajowym świecie politycznym, znana za to dobrze w samorządowym - Bogumiła Olbryś, pedagog i dyrektor „Wety” w Łomży (oraz małżonka wicemarszałka podlaskiego Marka Olbrysia).
Do Senatu wystartują z listy paktu Opozycji
Polska w wyborach do Senatu jest podzielona na 100 okręgów – bo tylu senatorów zasiada w izbie wyższej Parlamentu - z których 3 znajdują się w województwie podlaskim. Ugrupowania opozycji postanowiły stworzyć wspólną listę kandydatów kontra PiS, podpisując „pakt senacki”, do którego przynależą na najbliższe 2 miesiące kampanii wyborczej: Platforma Obywatelska, PSL i Polska 2050 oraz Nowa Lewica. W okręgu nr 59 zachodnio-północnym (Łomża, Suwałki i m.in. powiaty: łomżyński, kolneński, zambrowski i grajewski) kandydatem opozycji został Cezary Cieślukowski z PSL, radny sejmiku podlaskiego i dawny wojewoda suwalski. Okręg nr 60 to Białystok i powiaty: białostocki i sokólski, gdzie kandydatem na wschodzie został Maciej Żywno, wiceprzewodniczący Polski 2050, radny sejmiku, były wojewoda podlaski. W południowym okręgu nr 61 leżą powiaty: wysokomazowiecki, siemiatycki, hajnowski, bielski, zaś kandydatem na senatora z PO jest starosta bielski Sławomir Snarski. W połowie października każdy przekona się, czy warto było paktować…?
Konfederacja chce wygrać w pojedynkę
Kandydatów na senatorów z listy Konfederacji przedstawiał na początku tygodnia w Białymstoku poseł Krzysztof Bosak. W okręgu łomżyńsko-suwalskim kandydatem jest Adam Kiełczewski, który w latach 2010 – 2014 był burmistrzem Grajewa. W okręgu białostockim szansę zdobycia mandatu ma przedsiębiorca branży reklamowej Zbigniew Kasperczuk. Na południu Konfa wystawi Bartosza Malewskiego, 30-letniego prawnika i od pół roku prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.
Państwowa Komisja Wyborcza przyjmuje zgłoszenia komitetów wyborczych do 28. sierpnia. PKW zarejestrowała do tej pory 31 komitetów: 24 partyjne i 2 koalicyjne (Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni oraz Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe) i 5 komitetów wyborców. Lista kandydatów na posłów wymaga zebrania 5 tys. podpisów wyborców, stale zamieszkałych w tym okręgu. Na senatora trzeba zebrać 2 tys. podpisów. Aby dostać mandat, komitety partii i wyborców muszą zdobyć ponad 5 % głosów, zaś koalicje 8 % w skali całego kraju. Stawka jest poważna: stworzenie stabilnego rządu i 4 lata kadencji dla 460 posłów i 100 senatorów.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
- Prawdopodobne jedynki w podlaskim są z regionu i z Polski
- Wybory parlamentarne 15 października 2023 roku
- Kto powalczy o mandat senatora w Łomży?
- Kto posłem z Łomży? Lokalny patriotyzm zobowiązuje
- Podlaska KO przedstawiła listę wyborczą, a na niej m.in. zastępcy prezydenta Białegostoku, samorządowcy, dziennikarz