Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Czy można usunąć rozstępy laserem?

Bardzo często gładką i jednolitą powierzchnię ciała zaburzają rozstępy – wrzecionowate, poziome i pionowe zmiany z rodzaju blizn, które powstają po uszkodzeniu włókien skóry właściwej. Szacunkowo przyjmuje się, że defekt taki dotyczy nawet 90% kobiet. Nieco rzadziej borykają się z nim mężczyźni, ale i takie przypadki są powszechne. Rozstępom można przeciwdziałać, a jeśli to zawiedzie, pozostają profesjonalne zabiegi. Zastanawiasz się, czy można usunąć rozstępy laserem? Oczywiście! Jest to jednak problem złożony, dlatego warto przyjrzeć się mu bliżej.

Czym są rozstępy i co najczęściej odpowiada za ich powstawanie?

W miejscu uszkodzenia skóry wytwarzana jest włóknista tkanka łączna – twardsza, bardziej zbita i jaśniejsza od pozostałych fragmentów skóry. To z niej zbudowane są blizny, ale także rozstępy. Powstają one bowiem w następstwie rozciągnięcia skóry, jako element naprawczy. Najbardziej narażone na tego typu zmiany są więc osoby, które w krótkim czasie przybrały masę ciała. 

Jednak rozstępy mają związek także z predyspozycjami genetycznymi – niektórzy mają stosunkowo niewielką ilość włókien sprężystych, przez co skóra jest podatna na uszkodzenia. Z tego powodu problem ten często dotyczy osób szczupłych. Czynnikami działającymi uszkadzająco na tkanki jest także nadmiar kortyzolu i hormonów płciowych, niezdrowa dieta i niedostateczna pielęgnacja skóry. 

Czy laserowe usuwanie rozstępów jest skuteczne? 

Rozstępy są rodzajem blizn. Widzimy je na powierzchni ciała, ale tak naprawdę dotyczą one głębszych warstw skóry właściwej. Oddziałując na naskórek można je jedynie wygładzić i nieco zmniejszyć ich widoczność. Natomiast laser na rozstępy generuje energię, która może dotrzeć do głębszych partii, dlatego jest to jedna z najskuteczniejszych metod stosowanych do ich redukcji.

Jaki laser na rozstępy sprawdza się najlepiej?

Aby usuwanie rozstępów laserem pozwoliło na osiągnięcie zadowalających efektów, ważny jest wybór właściwego sprzętu. Niektóre lasery do usuwania rozstępów w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i Częstochowie oddziałują tylko na głębsze warstwy skóry i nie naruszają naskórka. Są to urządzenia nieablacyjne, które powodują kontrolowane mikrourazy stymulujące produkcję nowych elementów skóry w obrębie rozstępów. Natomiast lasery ablacyjne powodują również odparowanie cząsteczek wody z naskórka, co prowadzi do złuszczenia jego warstw i wygładzenia powierzchni skóry. To, jaki laser należy wybrać zależy od charakteru rozstępów oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. 

Na czym polega usuwanie rozstępów laserem frakcyjnym?

Nowoczesne urządzenia ablacyjne i nieablacyjne mogą pracować w trybie frakcyjnym. Wówczas wiązka świetlna generuje kontrolowane mikrouszkodzenia tylko na części obszaru zabiegowego. Pozostawienie nienaruszonych frakcji ułatwia proces gojenia. Przez tkanki takie napływają przeciwciała i czynniki wzrostu, które stymulują produkcję nowego kolagenu i elastyny. Zabieg laserem frakcyjnym na rozstępy odznacza się też mniejszą inwazyjnością. 

Usuwanie rozstępów laserem – efekty możliwe do osiągnięcia   

Najłatwiej usuwa się rozstępy świeże. Wówczas włókna tkanki są jeszcze ułożone nierówno i można przyspieszyć proces gojenia skóry. W takich przypadkach często możliwe jest całkowite usunięcie rozstępów. Natomiast zmiany utrwalone, głębokie i rozległe raczej nie znikną całkowicie. Można je jednak znacznie zmniejszyć, nawet do tego stopnia, że praktycznie przestają być widoczne.

Laserowe usuwanie rozstępów można połączyć również z innymi zabiegami, np. wstrzykiwaniem dwutlenku węgla (karboksyterapia), czy mezoterapią igłową, co zwiększa efektywność terapii. O szczegóły dotyczące metod preferowanych w Twoim przypadku możesz zapytać podczas konsultacji w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy lub Częstochowie.  

tekst płatny

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę