Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Dwa łosie chodziły po Łomży (wideo)

Główne zdjęcie
Łoś na jednej z posesji przy ulicy Wąskiej

Dwa młode łosie, w rejonie ulicy Wąskiej i Kierzkowej, chodziły po posesjach mieszkańców Łomży. Tylko jeden z nich, dzięki staraniom ratowników, przeżył.

Po godzinie 14 otrzymaliśmy informację, że w Łomży przy ulicy Wąskiej przechadza się łoś. Okazało się, że na początku były to dwa młode łoszaki, które się rozdzieliły. Jeden trochę większy, przeskakiwał oddzielające posesje płoty i "szedł" w stronę wieży ciśnień. Jak znalazł kawałek ogródka, to się posilał skubiąc warzywa i drzewa. To ze stresu - mówili specjaliści. O drugim jakoś zapomniano.

Na miejscu zjawili się dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi - Mariusz Sachmaciński i naczelnik wydziału gospodarki komunalnej urzędu - Przemysław Chełstowski. Szukali sposobu by bezpiecznie zwierzę trafiło na łąki. Miasto Łomża nie ma specjalisty z uprawnieniami, by strzelać do zwierzęcia środkiem usypiającym. Dlatego zdecydowano, żeby pootwierać bramy i próbować  skierowaćzwierzę na ulicę Wąską, i dalej poza miasto.

Nie było to łatwe, ponieważ przy próbie podejścia, łoś przeskakiwał kolejne ogrodzenie. Dzięki pomocy strażaków i mieszkańców, a zgodnie z zaleceniami naczelnika, "roztawiali" się by przekierować zwierzę w zamierzoną stronę. Łoszak nie bramą, ale pokonywał kolejne płoty i to w zamierzonym kierunku. W pewnym momencie wyszedł na ulicę  Wąską, wprost na samochody. Zanim w asyscie policji wybiegł ulicą na łąkę, przeskoczył jescze kilka ogrodzeń i działek. 

To mógłby być radosny koniec przygody rocznego łoszaka w mieście Łomża. Niestety, wkrótce przyszła informacja, że kolejny zwierzak nie miał tyle szczęścia. Prawdopodobnie był mniejszy i na jednej z posesji przy ul. Kierzkowej poważnie poranił się na płocie. Niestety, zwierzę należało dobić.

Moda lat ubiegłych, polegająca na tym, by ogrodzenia zwieńczać zaostrzonymi drutami (itp.) jest pułapką dla zwierząt, choć nie tylko. W szczególnych sytuacjach, może się okazać także dla  ludzi. Właśnie na takim ogrodzeniu, nie tak dawno przy ul. Nowogrodzkiej, zawisł łoszak. 

 

Foto: Łoś na jednej z posesji przy ulicy Wąskiej
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę