Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Co trzeba to rośnie...

Główne zdjęcie
Prokuratorzy podczas konferencji prasowej

„Co trzeba to rośnie, a co trzeba to spada” - tak pracę łomżyńskiej Prokuratury Okręgowej ocenił szef Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku Sławomir Luks. „W 2005 roku sąd zwrócił łomżyńskim prokuratorom tylko 9 spraw. To o 10% mniej niż rok wcześniej.(...) W sumie w minionym roku do prokuratur okręgu łomżyńskiego trafiło ponad 10 tys. spraw karnych czyli o 13% więcej niż w 2004 roku” - mówił szef apelacji. I dodawał „to najlepsza prokuratura w całej apelacji”.

Prokuratura Okręgowa w Łomży ponownie obejmuje swym działaniem byłe województwo łomżyńskie. Od 1 stycznia 2005 roku do macierzy powróciło bowiem Grajewo i wzrost spraw tym jest głównie spowodowany. Niemal we wszystkich prokuraturach rejonowych - za wyjątkiem Kolna (gdzie wzrost wyniósł 11%) - zanotowano ich spadek. Dla przykładu do Prokuratury Rejonowej w Łomży w 2005 roku trafiło o około 650 spraw mniej niż rok wcześniej.

Niemniej łomżyńscy prokuratorzy pracują bardzo ciężko. Każdy z nich statystycznie co miesiąc załatwia 45 spraw (poza tym musi także odwiedzać sądy gdzie występuje jako oskarżyciel). Jak podkreślał szef apelacji Sławomir Luks to największe obciążenie w regionie i na pewno jedno z największych w kraju. Prokurator do Łomży przyrównywał Suwałki gdzie na główkę prokuratorska przypada zaledwie 20 spraw.
Niemniej jak dodawał Luks mimo tak wielkiego obciążenia wyniki uzyskiwane w Łomży są bardzo dobre. Ponad 34% spraw które wpłynęły do prokuratur skończyło się aktem oskarżenia. Efektywność ścigania przestępstw wzrosła w 2005 roku o 6%, a skuteczność o 5%. W 2005 roku prokuratorzy okręgu łomżyńskiego zastosowali trzy razy więcej poręczeń majątkowych niż rok wcześniej. 136. osób zostało tymczasowo aresztowanych, 130. osobom zakazano opuszczania kraju, a 4. zawieszono w czynnościach służbowych, lub zakazano im wykonywania zawodu.
Przez cały 2005 rok prokuratorzy na potrzeby prowadzonych postępowań zabezpieczyli majątek wart około 9 mln 600 tys zł.

Jak podkreślał prokurator Luks główny problem okręgu łomżyńskiego jest „szczupłość kadrowa prokuratury”. We wszystkich prokuraturach rejonowych i w okręgowej w sumie pracuje 40 prokuratorów i 5 asesorów. W ubiegłym roku do okręgu łomżyńskiego został przesunięty jeden etat z okręgu suwalskiego. To jednak wciąż mało, ale jak mówił Sławomir Luks szybko tego nie da się naprawić.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę