Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 napisz DONOS@

Szkoła w Marianowie ma zamiar zrezygnować z opalania węglem

ZSCKR w Marianowie od nowego sezonu grzewczego rezygnuje z opalania pomieszczeń szkolnych węglem. Dlatego inwestuje w instalację pomp ciepła i farmę fotowoltaiki.

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie trwa remont. 5 grudnia ubiegłego roku została podpisana umowa z EUROMAX Krzysztof Rokicki, nowym głównym wykonawcą remontu, a szkoła wygląda obecnie jak wielki plac budowy. 

-  Przez okres 2 miesięcy zostały wykonane prace na kwotę 3,5 mln złotych – mówi dyrektor Sławomir Łomotowski. - Wymieniono okna w szkole, w części B internatu i warsztatach. Wykonano posadzki i docieplenie podłóg w skrzydle B internatu, warsztatach i części sportowej szkoły. Wybudowano nową klatkę schodową w części B internatu, wykonano gładzie i obróbki okien malowania ścian w części B internatu – wylicza.

Na środę (9.03) zapowiadane jest podpisanie kolejnej umowy na II część termomodernizacji budynków. Chodzi o montaż pomp ciepła wraz z pionowymi odwiertami. Za 6,9 mln zł wykonawca zainstaluje zespół pomp, gdzie każdy budynek będzie zasilany w ciepło oddzielnie, a sterowanie urządeniami odywać się będzie centralne, z aplikacji.

Zakończenie prac powinno nastąpić jesienią i już następny sezon grzewczy będzie odbywał się z w/w instalacji. 

Uruchomiona farma fotowoltaiczna o mocy 150 kW ma zapewniać instalacji prąd. Niestety zmiana warunków prosumenckich, tzn. oddania nadwyżki prądu do sieci, a w okresie zwiększonego użycia odebranie go z 20% dyskontem, została zmieniona na sprzedaż i odkup po cenach rynkowych. Może to wiązać się z większymi różniacami w ilości kW. Nie mniej jednak inwestycja sprawi, że od nowego sezonu szkoła zrezygnuje z opalania budynków węglem, gdzie do tej pory rocznie na ten cel zużywała około 250-300 ton opału.

Także w lepszym komforcie odbywały się będą kursy na prawo jazdy kat B uczniów. Za 81 tys. zł zakupiono dostosowane do nauki jazdy i fabrycznie wyposażone w instalację gazową nowe KIA RIO IV.  Pojazd jest podobny do większości pojazdów egzaminacyjnych w łomżyńskim WORD-zie, co ma zmniejszyć stres podczas egzaminów.

20230227_161503.JPG

Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę