Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 11 maja 2021 napisz DONOS@

W oku kamery

Główne zdjęcie
fot. UM Łomża

W ostatnich dniach 2005 roku rozrósł się łomżyński monitoring. Dwie kamery zainstalowano na Placu Kościuszki i na Starym Rynku. Obraz z nich przesyłany jest drogą radiową do policji, gdzie znajduje się specjalne stanowisko obserwacyjne. Dziś ulice Łomży podgląda już 27 karter. Zdecydowana większość z nich zainstalowana jest na osiedlu SM Perspektywa.

Historia monitoringu Łomży sięga jeszcze ubiegłego wieku. W lipca 1999 roku Zarząd Miasta i SM Perspektywa podpisały umowę w sprawie budowy na terenach osiedli spółdzielni systemu monitoringu. Na jej bazie powstał system 25 kamer, które od kilku lat obserwują wszystko co się dzieje na osiedlach. Kamery, choć na dziś przestarzałe, wystraszyły złodziei i opryszków... Przestępczość w ciągu zaledwie kilku miesięcy od instalacji spadała o kilkadziesiąt procent. Monitoringowi nie bardzo zaszkodziła nawet kłótnia pomiędzy władzami miasta a spółdzielni z początku 2004 roku.... Policjanci podkreślają, że tam gdzie patrzą kamery to najbezpieczniejsza część Łomży.
Po niemal dwóch latach zastoju system zaczyna obejmować także tereny poza SM Perspektywa. Pod koniec grudnia zainstalowano kamery Placu Kościuszki i na Starym Rynku. Są to nowoczesne, o wysokiej rozdzielczości obrazu, kamery obrotowe dzięki czemu mogą śledzić duże obszary miasta. Obraz przekazywany do specjalnego centrum monitoringu w Komendzie Miejskiej Policji jest wyraźny także nocą. Ważne jest także to, że łączą one się z centrum droga radiową, a nie jak w przypadku większości dotychczasowych kamer przez światłowody, co sprawia, że ich eksploatacja będzie znacznie tańsza.
Dodajmy, że w ubiegłym roku z budżetu miasta na eksploatację monitoringu poszło 124 737 zł, a dalsze 128 tys. zł na budowę przekazu radiowego zamiast światłowodów. Same dwie kamery, które zainstalowano w grudniu wraz z niezbędnym oprogramowaniem kosztowały około 20 tys zł.
210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę