Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Herody i kolędowanie z gwiazdą

Kilkuset kolędników codziennie puka do drzwi naszych mieszkań na Ziemi Łomżyńskiej. Kolędnicze tradycje najokazalej kultywowane są na Kurpiowszczyźnie. Tak jest m.in. w gminie Zbójna. Tu swoistym przebojem jest nie dawno opublikowana kolęda “Scańśliwe Betlejem” . Napisana i wykonywana w gwarze kurpiowskiej, zawiera dość prowokujące pytania, m.in. o to co by się stało gdyby Pan Jezus urodził się nie w Betlejem, a właśnie w Kurpiowskiej Puszczy. Swoich kolędników z gwiazdą wypuścił w trasę m.in. Gminny Ośrodek Kultury w Zbójnej.


Przygotowania trwały tu od ponad dwóch miesięcy. – To całe nabożeństwo, bo zajmujemy czyjś czas i chcemy się dobrze zaprezentować – powiedziała Elżbieta Lemańska, dyrektor GOK-u. Wszystkie domy w gminie odwiedzają też kolędnicy z Gminnego Ośrodka Kultury w Turośli. Mieszkańcy przyzwyczaili się do nich i czekają na kolędowanie. Jedna grupa to kolędnicy z gwiazdą, a druga – Herody. Dzieci i młodzież z Turośli z Herodami chodzą już od 3 lat. W dziesięcioosobowej grupie jest między innymi właśnie król Herod, są żołnierze, a także Żyd, Dziad, Anioł i Śmierć. W każdym domu odgrywają epizod z życia króla Heroda. Herody wystawiane są według scenariusza przekazanego ośrodkowi kultury przez Henryka Potasia ponad 50 lat temu. W lutym ubiegłego roku pan Henryk zmarł, więc w tegoroczne święta wszyscy kolędnicy i Herody swoją wędrówkę po gminie rozpoczęli od wizyty na jego grobie. Ale kolędników nie brakuje także na łomżyńskich osiedlach mieszkaniowych. Są to najczęściej gimnazjaliści. Najczęściej trzymają w rękach tekturową szopkę, markują najczęściej śpiew zwrotki lub dwóch jakiejś znanej kolędy i czekają na zapłatę. Z naszych informacji wynika, że w ciągu jednego popołudnia trzyosobowy najczęściej zespół ma do podziału nawet cztery stówki.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę