Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 17 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Nierówne udziały w majątku wspólnym – jak sobie z tym poradzić na drodze prawnej?

Małżeństwo niesie ze sobą wiele pozytywów... lecz nie brakuje w nim i tych bardziej negatywnych aspektów. Nierówne udziały w majątku wspólnym należą do tej kategorii. Wielu Polaków widzi w tym dość spory problem, który czasami kończy się w sądzie. Dlatego postanowiliśmy rzucić nieco światła na ten temat i wyjaśnić najważniejsze szczegóły.

Okoliczności powstania majątku wspólnego

Na początku warto poznać źródło problemu. Jest nim prawo, które tworzy wspólność majątkową między małżonkami w chwili zawarcia małżeństwa. Owa wspólność majątkowa obejmuje przedmioty nabyte w trakcie trwania małżeństwa. Oczywiście istnieje możliwość, aby część własności wykluczyć z umowy i przypisać ją jako majątek osobisty jednej ze stron. Niemniej w większości przypadków małżonkowie nie potrafią określić, jaki procent dóbr do nich należy.

Jeśli występują nierówne udziały w majątku wspólnym, ma to szczególne znaczenie podczas podziału. Istotna jest także kwestia spłat rat kredytowych lub podatków związanych z jakąś nieruchomością na przykład. Problem pojawia się również, gdy któraś ze stron czerpie zyski z pewnej części majątku, a druga chce na tym skorzystać. Ile jej się należy i czy w ogóle coś powinna dostawać? Jak to może wyglądać w testamencie? Takie mniej więcej pytania rozstrzyga ustalenie stopnia nierówności w majątku małżeńskim.

Postępowanie ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym

Prawdą jest, że skuteczny adwokat zwykle okazuje się bardzo pomocnym orężem podczas rozstrzygania podziałów majątkowych. Tylko dzięki niemu można tak naprawdę ustalić, kto ma ile udziałów, jeśli małżonkowie nie potrafią tego zrobić polubownie, a tak się zazwyczaj dzieje w czasie rozwodów. Nierówne udziały w majątku wspólnym muszą bowiem zostać ustalone na podstawie ważnych powodów. Nie można ot tak złożyć wniosku i czekać na rozstrzygnięcie.

Ogólnie przyjmuje się, że "ważnym powodem" takich ustaleń jest stan faktyczny prowadzący do tego, iż równy udział w majątku wspólnym jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Takie pojmowanie jest dość płynne i choćby z tego względu dobry prawnik może dać przewagę w sporze. Bez względu na to, czy w grę wchodzi wycena nieruchomości przy podziale majątku, czy jakakolwiek czynność tego rodzaju – weryfikacja nierównych udziałów w majątku wspólnym jest konieczna. Usługi wyspecjalizowanej kancelarii prawnej są zaś jedynym kluczem do rozwiązania takiego problemu przed sądem.

tekst płatny

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę