Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Kapuściak uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Główne zdjęcie
Henryk Kapuściak (drugi od lewej)

Henryk Kapuściak, przewodniczący Rady Miejskiej Łomży I kadencji (lata 1990-1994) i współzałożycieli NSZZ „Solidarność” w Łomży za zasługi dla Niepodległej został odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

W przeddzień 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w poniedziałek, 12. grudnia 2022 roku, w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbyła się uroczystość, na której wręczono Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej. Z rąk wojewody podlaskiego otrzymał go między innymi Henryk Kapuściak, jeden z współzałożycieli NSZZ „Solidarność” w Łomży w 1980 roku. Obok łomżanina medale otrzymali także inni działacze Solidarności tamtych lat: Bernard Bujwicki, Stanisława Korolkiewicz, Cezary Nowakowski i Małgorzata Wróblewska. 

- Dziś chcemy spłacić dług zaciągnięty przez wszystkich Polaków wobec osób, które upomniały się u progu lat 80. o wolność naszego kraju. "Solidarność" to był ogromny ruch, który chciał przywrócić Polakom godność - kontynuował sztafetę pokoleń walczących o niepodległość. To gorzka rocznica, bo władza komunistyczna chciała zniszczyć walczących - dziś oddajemy cześć również ofiarom 13 grudnia - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. 

Łomżyński bohater za „manifestowanie wrogiego stosunku do ustroju socjalistycznego, MO i SB oraz prowadzenie pozastatutowej działalności związkowej” po wprowadzeniu stanu wojennego był internowany. Prezydent Bronisław Komorowski w 2015 roku uhonorował go jednym najważniejszych polskich odznaczeń Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

- Nie powinno się tak obchodzić rocznicy stanu wojennego – mówi Kapuściak o świętowaniu dekretu Rady Państwa – to przecież było wprowadzone przeciw ludziom podkreśla.

Docenia jednak chęć zachowania w pamięci tej historii - bo "dużo ludzi cierpiało wtedy, byli internowani zamykano w wiezieniach, ale ci ludzie się nie poddawali". 

Przed uroczystościami pod tablicą upamiętniającą bohaterów "zrywu solidarnościowego lat 80." złożono kwiaty. Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać opowieści o czasach stanu wojennego świadków tamtych lat - m.in. dr. Tadeusza Beszty-Borowskiego oraz części artystycznej przygotowanej przez uczniów Szkoły Estradowej im. Anny German w Białymstoku pod dyrekcją Heleny Mieszkuniec, która wyjątkowo spodobała się łomżyniakowi.


Kawaler Orderu Odrodzenia Polski z Łomży

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę