Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Jak wybrać urządzenia peryferyjne do swojego komputera?

Urządzenia peryferyjne to sprzęt, bez którego obsługa komputera nie byłaby tak prosta. Może być to myszka, klawiatura, słuchawki i wiele innych. Co warto wiedzieć o urządzeniach peryferyjnych i jak wybrać odpowiednie dla zmaksymalizowania swojej wygody? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Niezbędnik każdego komputera — mysz

Myszki komputerowe to jeden z podstawowych elementów wyposażenia sprzętu komputerowego. Najprościej możemy podzielić jej rodzaje na modele przewodowe i bezprzewodowe. Mysz przewodowa, jak sama nazwa wskazuje, wyposażona jest w przewód, który wpinamy do komputera przy pomocy końcówki USB. Natomiast myszki bezprzewodowe łączą się z komputerem za pośrednictwem Bluetooth. W gniazdo USB w komputerze wystarczy wpiąć niewielki odbiornik, który łączy się z myszką i daje możliwość sterowania nią. Najczęściej wybierane obecnie są właśnie myszki bezprzewodowe z racji wygody i komfortu użytkowania. Warto zwrócić też uwagę na kształt myszy — wybór powinien być uzależniony od celu, w jakim będziemy najczęściej ją wykorzystywać. Przykładowo myszki gamingowe są większe niż myszki przeznaczone do pracy biurowej. 

Jak wybrać głośniki do komputera?

Wybierając swój zestaw głośników, musimy pamiętać o sprawdzeniu, jakich podzespołów użyto do ich wykonania oraz jakiej jakości jest sprzęt, który chcemy kupić. Właśnie od tego zależy jakość dźwięku i ogólny komfort z użytkowania. Głośniki komputerowe występują w różnych konfiguracjach, ale wśród najbardziej popularnych warto wymienić wersje:

  • 2.1 – mniej rozbudowany zestaw, który złożony jest z subwoofera i dwóch głośników. Ta wersja zazwyczaj dostępna jest w niższej cenie, dlatego jest to częsty wybór. Pamiętajmy jednak, że nie możemy tu liczyć na opcję dźwięku dwukanałowego, co dla niektórych nie jest wystarczające. 

  • 5.1 – zestaw składający się z jednego subwoofera i pięciu głośników. Kiedy odpowiednio rozmieścimy je w pokoju, mogą dać nam imponujący przestrzenny efekt odtwarzanego dźwięku

Ostatni z wymienionych zestawów lub nawet coraz bardziej popularny 7.1, stanowią świetne pozycje dla tworzenia kina domowego. Wszystko to za sprawą przestrzennego dźwięku o świetnej jakości. Decydując się na taki zestaw, możemy mieć pewność, że wybraliśmy dobre głośniki komputerowe. Pamiętajmy jednak o ich odpowiednim rozmieszczeniu, bez tego niestety nie otrzymamy pożądanego efektu. Warto też wspomnieć, że jeśli zależy nam na naprawdę wysokiej jakości dźwięku, to nie warto oszczędzać.

Jaka klawiatura do komputera?

Zanim zdecydujemy się na konkretną klawiaturę, warto poznać najbardziej popularne rodzaje. Najczęściej spotykana klawiatura komputera to tzw. membranowa. Jej nazwa pochodzi od powłoki membranowej, która sprawia, że skok klawiatury jest niewielki. Ten fakt oraz gumowe wypustki sprawiają, że taka klawiatura jest najcichszym rozwiązaniem.

Z kolei najbardziej zaawansowanym typem klawiatury jest klawiatura mechaniczna. Każdy klawisz wyposażony jest w osobny mechanizm. Gdy klikamy w dany klawisz, aktywowany jest przełącznik na płytce PCB, który wysyła sygnał do komputera.

Klawiatura nożycowa jest często stosowanym typem w laptopach. Nie jest ona sprzedawana osobno. Jest nieco bardziej zaawansowaną wersją klawiatury membranowej. Klawisze są w niej osadzone na metalowym stelażu (w membranowej jedynie na gumowych wypustkach). Czyni to klawiaturę bardziej stabilną.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę