Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Ogromne pieniądze na termomodernizację szkoły w Marianowie

W Zespole Szkół Rolniczych w Marianowie podpisano dziś umowę na realizacje pierwszej części termomodernizacji kompleksu 3 budynków. Zadowolenia i ulgi nie krył dyrektor Sławomir Łomotowski, ponieważ to druga taka uroczystość w tej szkole. Podpisanej dwa lata temu umowy na to przedsięwzięcie nie udało się zrealizować i konieczne było kolejne postępowanie.

- Przyszedł czas na Marianowo – mówił zadowolony obecny na uroczystości wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Lech Kołakowski, absolwent tej szkoły. Przypomniał, że to jedna najlepszych szkół rolniczych w Polsce. - Oświata rolnicza odgrywa ważną rolę systemie bezpieczeństwa żywności - podkreślał wiceminister. Dodał, że - wchodzimy dzisiaj w tzw. rolnictwo inteligentne, z wielkim wkładem informatyki i technologii genetycznych. Dlatego tak duża inwestycja w Marianowo ma sens. Jestem dumny z rolnictwa w naszym regionie – zakończył. 

Cały projekt głębokiej termomodernizacji kosztować będzie w granicach 39 milionów złotych. To drugie podejście do zrealizowania ambitnego i kosztownego przedsięwzięcia. Pierwsza umowa na wykonanie została podpisana w 2020 roku, ale po prawie dwuletnich pracach wykonawca zrealizował zaledwie 15% przedsięwzięcia. W kwietniu 2022 roku zostało to zakończone, a wykonawcy wypłacono około 5 mln zł. Także inwestor zastępczy nie zgodzili się kontynuować umowy za ustaloną stawkę i zażądał  podwójnej wartości, co skończyło się rozwiązaniem umowy.

Dyrektor posądza inwestora zastępczego o działanie na niekorzyść instytucji, dla której pracował i nie wykluczał finału  w sądzie. 

- Muszę dbać o państwowe środki – kwituje Łomotowski. - Musiałem wydać szkolne pieniądze zamiast na pomoce naukowe czy inne przydatne rzeczy na przeprojektowanie. Musiałem ratować ten projekt. Na szczęście udało się zaktualizować i przeprojektować wiele rzeczy, niektóre materiały zostały zamienione i dziś podpisaliśmy pierwszą z dwóch zaplanowanych umów.

W poniedziałek (5.12) szkoła podpisała umowę z firmą Euro Max z Szumowa na roboty budowlane związane z dociepleniem, wymianą instalacji elektrycznej, czy rekuperacją. Typowo budowlany zakres robót, o wartości około 24,6 mln zł. brutto.

 - Na rozstrzygniecie czeka drugie postępowanie na pompy ciepła  za około 7,6 mln zł. Podpisanie umowy planowane jest na koniec tego roku lub początek przyszłego –  mówi dyrektor ZCKR w Marianowie.

Prace mają być zakończone do końca września 2023 roku, ale dyrektor Łomotowski podnosi, że wykonawca już podczas negocjacji mówił o małej realności tego terminu. Stając do przetargu zakreślono termin wykonania robót na 11 miesięcy, a już jest grudzień. 

W ramach projektu głębokiej  termomodernizacji Zespołu Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie wymienione będą wszystkie okna i stolarka drzwiowa w trzech budynkach: szkole, internacie i warsztatach. Mają być docieplone wszystkie przegrody, ściany zewnętrzne i stropodachy. 

- We wszystkich trzech budynkach ma być zrobiona rekuperacja czyli system nawiewno-wywiewny z odzyskiem ciepła – wylicza dyrektor. - Ma być wymieniona instalacja elektryczna, a oświetlenie zamienione na ledowe i zarządzane zdalnie. Automatycznie będą się wyłączały, jak nikogo nie będzie w klasie czy pomieszczeniu – dodaje.

Stara kotłownia węglowa, która na ogrzanie budynków potrzebowała 350-400 ton węgla ma zostać zastąpiona pompami ciepła z systemem sond głębinowych. Wykonanych zostanie około 100 odwiertów na głębokość 150 metrów. Każdy budynek: szkoła, internat i warsztat będzie miał własny kompleks pomp ciepła. Szczytowe zapotrzebowanie na prąd - tłumaczy dyrektor - w stosunku do pierwszego projektu zmniejszyło się z 720 do 520 kV. Na każdym z tych budynków zainstalowane mają zostać panele fotowoltaiczne o mocy prawie 50 kV, co w sumie da 150 kV. 

To jedna z największych inwestycji w termomodernizację w regionie. Dyrektor Łomotowski, którego jednostka podlega pod ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi zauważa, że nie widział większego przetargu na takie roboty w szkołach średnich w kraju. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę