Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Reakcja na kryzys Kościoła

Główne zdjęcie
Opuszczony baner reklamowy przy ul. Sikorskiego w Łomży

Nowy program duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy” ma realizować Kościół w Polsce. Wynika on „z analizy aktualnej sytuacji Kościoła i dość powszechnego uznawania jej, nie tylko pośród duchownych, za wyjątkowo trudną”.

Zadaniem pierwszorzędnym na dziś i jutro Kościoła w Polsce jest, zdaniem biskupa Andrzeja Czaji, Przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP, „obudzenie i umocnienie wiary w Kościół, bo zaczynamy wątpić w to dzieło Boga na ziemi, ustanowione dla nas, grzesznych, z myślą o naszym zbawieniu”. W komunikacie opublikowanym na stronie diecezji łomżyńskiej zachęca się ruchy i wspólnoty oraz różne wymiary formacji chrześcijańskiego, do zapoznania się z celami nowego programu duszpasterskiego na rok 2022/2023.

Należą do nich:

  • uświadomienie wiernym, że Kościół – jako dzieło Bosko-ludzkie – stanowi misterium, którego nie sposób ogarnąć rozumem, dlatego „domaga się” wiary;
  • wyjaśnienie, co znaczy wierzyć w Kościół;
  • pokazanie, dlaczego Kościół zasługuje na to, aby mu wierzono;
  • określenie treści dotyczących Kościoła i zobowiązań wobec niego;
  • wyjaśnienie zbawczego sensu i wartości Kościoła;
  • zaprezentowanie aktualnego stanu samoświadomości Kościoła, czyli przedstawienie zasadniczych elementów nauki o Kościele;
  • obudzenie świadomości naszego bycia Kościołem, świadomości stanowienia „my” Kościoła;
  • przybliżenie znaczenia synodalności Kościoła i jej realizacji.

Do osiągnięcia celu służy słowo Boże, liturgia i katecheza. Także rekolekcje adwentowe i wielkopostne powinny być poświęcone tematyce Kościoła. 

„Przestrzenią poznawania Kościoła oraz umacniania wiary w jego nadprzyrodzone posłannictwo” jest liturgia – czytamy.

Biskup Czaja pisze o wielkim kryzysie wiary w Kościele i wzrastającym kryzysie jego ducha i misji. Zauważa przy tym, że „Nie mogą nam być obojętni ani ci, którzy jeszcze Pana nie znaleźli, ani ci, którzy odeszli i nie wrócili”. Wiara w Kościół to bowiem konkretyzacja wiary w Boga – podkreśla. 

Mowa jest także o przekazie za pomocą różnego rodzaju mediów. Ów przekaz ma być aktualny, komunikowany poprawnym i atrakcyjnym językiem faktów oraz zgodny z nauczaniem Magisterium Kościoła. 

Ks. Waldemar Musioł, który został niedawno biskupem pomocniczym w Opolu, w przygotowanych materiałach zauważa, że „łatwiej niż znaki nadziei i kreujący jego (Kościoła) przyszłość entuzjazm można znaleźć i zdefiniować to, co jest jego zagubieniem w kontekście wielkich i szybkich przemian i przeobrażeń w dzisiejszym świecie. Mówi o tąpnięciu wskaźnika dominicantes, masowym exodusie dzieci i młodzieży ze świątyń czy nasileniu się zjawiska wycofywania się z udziału w katechezie szkolnej.

„Trudno już nie zauważyć i nie doświadczać skutków galopujących przemian kulturowych i społecznych dzisiejszego świata, które na fundamencie chorej antropologii, wynoszącej na piedestał człowieka i przeakcentowującej jego geniusz, skutkują obojętnością etyczną, eliminowaniem Boga z przestrzeni publicznej, relatywizmem, indywidualizmem, hedonizmem, negowaniem wartości małżeństwa i rodziny oraz wieloma innymi bolesnymi dla Kościoła owocami.” Mówi też o destrukcyjnych kryzysach wspólnoty Kościoła. 

Przywołuje ankietę „Więzi”, gdzie czytelnicy zakomunikowali listę rozczarowań, czyli: mało transparentne finansowanie Kościoła, nierozwiązanie kwestii pedofilii, pozorny rozdział Kościoła od państwa, utożsamienie pustej obrzędowości z wiarą, klerykalizm budujący niewidzialny mur między świeckimi a duchownymi, charyzmatycy, którzy niespecjalnie interesują się bieżącym kryzysem, czy po prostu zgorszenia. 

Źródła nadziei Kościoła radzi szukać w: „Krwi męczenników, która jest posiewem chrześcijan”, „Ewangelii” i „Wspólnocie” i „Dialogu”. 

Obecny biskup Musioł pisze o „relatywnej nadziei”. „To, co jedni rozpoznają jako znaki nadziei, dla wielu innych w Kościele jest zagrożeniem i zwiastunem jego upadku.” Postuluje odkrywanie źródła nadziei przede wszystkim w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa i w Jego obietnicy towarzyszenia człowiekowi do skończenia świata.

 

https://diecezja.lomza.pl/images/Program_duszpasterski_2022/zeszyt_teologiczny22.pdf


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę