Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 14 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Petardy, fajerwerki i race pod kontrolą

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Białymstoku przeprowadza kontrole sprzedawanych w województwie podlaskim wyrobów pirotechnicznych. Inspektorzy Inspekcji Handlowej sprawdzają zarówno sklepy jak i hurtownie sprzedające petardy, fajerwerki czy race. Z dotychczasowych kontroli wynika, że o ile oferowane w sprzedaży wyroby pirotechniczne są bezpieczne, to na co drugim z opakowań nie ma wymaganych polskim prawem oznakowań. W ogromnej większości przypadków partie wyrobów pirotechnicznych zostały zakwestionowane ze względu na brak w instrukcji obsługi znaku „” (Nie wymaga pozwolenia).

W trakcie kontroli dokonano oceny bezpieczeństwa wyrobów. W zakresie tym nie stwierdzono nieprawidłowości – podała Inspekcja w komunikacie prasowym. Obudowy wyrobów pirotechnicznych nie wykazywały żadnych wad mechanicznych typu pęknięć, przerwań wgnieceń i wybrzuszeń, nie stwierdzono wysypywania się mieszaniny pirotechnicznej, obluzowanych czy wypadających układów podpałowych, wyroby miały odpowiednią do rodzaju wyrobu konstrukcję.
Wszystkie kontrolowane wyroby pirotechniczne były oznakowane czytelnie, w sposób widoczny i trwały, a także posiadały instrukcję obsługi zawierającą m.in. sposób odpalania wyrobu oraz wymogi bezpieczeństwa użytkowania.
Inspektorzy Inspekcji Handlowej nie stwierdzili też sprzedaży wyrobów pirotechnicznych nieletnim co byłoby przestępstwem.

Przypomnijmy zgodnie z Rozporządzeniem Wojewody Podlaskiego wyroby pirotechniczne można używać tylko w sobotę 31 grudnia 2005 roku, w niedzielę 1 stycznia 2006 roku, a także 13 i 14 gdy Nowy Rok świętują wyznawcy prawosławia.
Używanie wyrobów pirotechnicznych może nastąpić jedynie z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia – jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę