Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Czwarta dawka szczepionki przeciw Covid-19 dla wszystkich 12+

Główne zdjęcie
Fot. MZ

Od piątku 16 września 2022 roku drugą dawkę przypominającą przeciw Covid-19 będą mogły zaszczepić się wszystkie osoby w wieku 12+, które pierwszą dawkę przypominającą przyjęły przynajmniej trzy miesiące wcześniej.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił na konferencji, że w nocy z 15 na 16 września wystawione ma zostać ok. 5,8 mln e-skierowań. Szczepienie drugą dawką przypominającą, a czwartą licząc ze szczepieniem podstawowym, będzie wykonywane preparatami przeciw wariantom Omikron BA.1 lub BA.4/5. Jak czytamy na stronie ministerstwa, preparaty te w blisko 90 proc. przypadków chronią przed ciężkim przebiegiem choroby Covid-19 lub hospitalizacją. 

– W ostatnich dniach rośnie liczba zakażeń. Na szczęście liczba hospitalizacji jest wciąż na stabilnym, stosunkowo niskim poziomie. Najlepszą metodą walki z koronawirusem są szczepienia. Dotychczas wystawiliśmy 5 mln e-skierowań na drugą dawkę przypominającą przeciw Covid-10. W nocy z 15 na 16 września wystawimy kolejnych 5,8 mln – mówi Adam Niedzielski. 

Pierwszeństwo w szczepieniu drugą dawką przypominającą mają osoby z grup ryzyka: w wieku 60+, z chorobami przewlekłymi, z zaburzeniami odporności, personel medyczny, który ma kontakt z chorymi lub materiałem zakaźnym oraz mieszkańcy i pracownicy placówek opieki długoterminowej. 

– Już 16 września w kalendarzach punktów szczepień będą wolne terminy, aby zapisać się na szczepienie nawet na ten dzień – zapewnia minister zdrowia.

Pacjenci, którzy zgłoszą się na szczepienie, otrzymają szczepionkę adaptowaną, którą aktualnie posiada punkt szczepień.

– Wszystkie obecnie dopuszczone do obrotu szczepionki adaptowane są równie skuteczne – podkreśla Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

We wrześniu do Polski powinno trafić ok. 4 mln dawek szczepionek celowanych na Omikron BA.1 i BA 4/5. Już teraz blisko tysiąc punktów zamówiło 128 tys. dawek szczepionki Omikron BA.1.

W czwartek 15 września 2022 roku w Łomży na 14 wykonanych testów, zakażonych jest 5 osób, w tym jedna powtórnie. Brak informacji o zgonach. W powiecie łomżyńskim wykonano 8 testów, które wykazały 3 osoby zakażone. Tu także brak jest informacji o zgonach. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę