Kwiaty poległym w obronie ojczyzny
Skromny charakter miały w tym roku obchody miejskie 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W samo południe zawyły syreny, a nieliczne delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze.
W czwartek 1. września 2022 roku w dolinie pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży, gdzie znajdują się jeszcze prochy żołnierzy, przybyłe delegacje złożyły kwiaty: prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski w towarzystwie wiceprezydentów, wicestarosta łomżyński Maria Dziekońska, Radny Wiesław Grzymała z Bernardem Szymańskim, radni Artur Nadolny i Piotr Serdyński z Obywatelskiego Klubu Samorządowego, przedstawiciele wojska, harcerzy i młodzieży.
Po odśpiewaniu hymnu narodowego modlitwę w intencji poległych w obronie ojczyzny pochowanych nie tylko w Dolinie Miłosierdzia, odmówił z przybyłymi ks. kan. Jerzy Abramowicz, do niedawna proboszcz parafii.
Przed laty 1 września 1939 roku tak wspominała Helena Kasprzak: Było widać i słychać, że lecą samoloty. Ludzie zaczęli się cieszyć, wołać, że lecą nasze Łosie i nagle zobaczyliśmy, że coś się od nich odrywa. Dopiero kiedy zaczęły się pierwsze wybuchy zorientowaliśmy się, że to bomby i zaczęliśmy uciekać. Tak 1 września 1939 roku zaczęła się dla nas II wojna światowa.
Naloty z przerwami trwały tydzień, tak że centrum miasta było niemal całe zniszczone.
Więcej:
Wrzesień 1939 roku w Łomży i jej okolicach
Złożyli ofiarę życia na ołtarzu Ojczyzny
Prof. Sychowicz: „Wrzesień 39” nie stał się końcem, lecz nowym początkiem walki Polaków o swój kraj