Komisja alkoholowa będzie zarabiać
Wojewoda podlaski Marek Strzaliński w rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdził nieważność załącznika nr 4 do uchwalonego w lutym Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2004 rok. Załącznik ów określał zasady wynagradzania członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów alkoholowych i brzmiał dokładnie tak: “Komisja pracuje społecznie, nie pobierając wynagrodzenia.” Treść tego załącznika radni przyjęli na wniosek Zenona Piechocińskiego (SLD. Uzasadniał on wówczas, że sama praca w tej komisji jest tak nobilitująca, że pieniędzy jej członkowie nie powinni już otrzymywać.
Wojewoda, który nadzoruje czy to co radni uchwalą jest zgodne z prawem polskim, uznał że ten dokument akurat taki nie jest. Dlatego stwierdził jego nieważność, a to oznacza, że radni Łomży zasadami wynagradzania członków Komisji muszą zając się ponownie.
Zgodnie z przygotowanym przez Prezydenta projektem uchwały podstawa wynagradzania członków MKRPA jest najniższe ustawowe wynagrodzenie. Członkom Komisji kasa się należy, “za opiniowanie projektów uchwał profilaktyki alkoholowej dotyczących” (1), za “wydawanie opinii o zgodności lokalizacji punktów sprzedaży alkoholu” z uchwałami Rady Miasta (2) i za “podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu” (3).
Za pierwsze dwa zadania członkom Komisji przysługuje 15% najniższego wynagrodzenia za posiedzenie, lub 20% gdy gdy komisja spotyka się częściej niż dwa razy w miesiącu. 15 % najniższego wynagrodzenia członkowie otrzymają również za rozpatrywanie wniosków o leczenie, i 15% gdy kontrolują punkty sprzedaży napojów alkoholowych, a takich kontroli było co najmniej trzy w miesiącu.